HomePOLSKA

CBŚP i KAS udaremniły próbę przemytu do Polski heroiny o wartości około 60 milionów złotych

CBŚP i KAS udaremniły próbę przemytu do Polski heroiny o wartości około 60 milionów złotych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili próbę przemytu do Polski heroiny o wartości około 60 milionów złotych. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z udziałem między innymi szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. W akcji zatrzymano 13 osób.

Szef rządu podkreślił, że udaremnienie przemytu było trudną i skomplikowaną operacją. Podziękował służbom za – jak to ujął – bronienie Polaków przed złem. Przypomniał, że narkotyk to nie tylko “wartość, którą przestępcy mogliby wykorzystać dla swoich procederów przestępczych na terytorium Polski”, ale to przede wszystkim “ludzkie łzy, cierpienie, zagrożenie dla zdrowia i życia”.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślał, że polskie służby swoją skutecznością krzyżują plany mafii narkotykowych, chroniąc w ten sposób Polskę i Europę. Zwrócił uwagę na rekordową ilość przejętego narkotyku – ponad ćwierć tony czystej heroiny z Bliskiego Wschodu.

Mariusz Kamiński podkreślił, że jest to kolejna zablokowana próba przemytu. “Kilka tygodni temu informowaliśmy o dwóch tonach kokainy z Południowej Ameryki, z Kolumbii, która trafiła do Polski; o likwidacji laboratorium pod Poznaniem, które działało na rzecz tej międzynarodowej grupy przestępczej. Tym razem ponad ćwierć tony czystej heroiny. Wielki sukces polskiej Policji” – podkreślał szef MSWiA.

Minister poinformował, że w przestępczym procederze brał udział obywatel Polski. Został zatrzymany przez CBŚP. Sąd wydał decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu.

Mariusz Kamiński dodał, że wedle rozpoznania CBŚP mafie narkotykowe chcą przez Polskę dostarczać narkotyki do Europy. Jak mówił, “wielcy ludzie gangów narkotykowych, prawdziwi bossowie, którzy do tej pory kojarzy nam się z filmami fabularnymi, chcieliby z Polski uczynić bramę do Europy dla swoich brudnych towarów”. Minister zaznaczył, że polska Policja swoją skutecznością blokuje realizację tych planów. Akcję nazwał “kolejnym niezwykle skutecznym przejawem działań polskiej policji wspieranej przez inne służby”.

Gratulując funkcjonariuszom, minister powiedział, że udowadniają oni swój profesjonalizm. “Chronicie nie tylko polskich obywateli, ale tak naprawdę chronicie Europę przed zalewem zła” – podkreślał szef MSWiA.
Szef Centralnego Biura Śledczego Policji Paweł Półtorzycki mówił, że policjanci prawie dwa lata rozpracowywali grupę, która chciała przemycić do Polski heroinę. “Działalność grupy szacujemy na tą chwilę na wprowadzenie do obrotu ponad dwóch ton heroiny i ponad tony kokainy. Osoby zostały zatrzymane jednocześnie” w zeszłym tygodniu – mówił Paweł Półtorzycki.

Zaznaczył, że przemyt udało się udaremnić dzięki współpracy z Europolem i policją z Holandii, Belgii oraz Turcji. “Wspólna koordynacja doprowadziła do tego, że udało nam się zlikwidować i unicestwić działalność całej tej grupy, natomiast nadal gromadzimy materiał dowodowy i próbujemy do końca rozpoznać to, co członkowie tej grupy na terenie Europy zrobili” – dodał szef CBŚP.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/zbiorcza/d jl/w jj

COMMENTS