CBA na Śląsku rozbiło gang biznesmenów. Zostali przyłapani w hotelu

CBA na Śląsku rozbiło gang biznesmenów. Zostali przyłapani w hotelu

Sześć osób zatrzymali funkcjonariusze CBA w Katowicach podejrzanych o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT. Zostali przyłapani na gorącym uczynku w jednym z hoteli.

CBA wpadło na trop śląskich firm z branży budowlanej, których główną działalnością było wystawianie fikcyjnych faktur. Dokumenty były odpowiednio rejestrowane księgowo, tak aby utrudnić wykrycie procederu. Zaczęło się od zatrzymania na gorącym uczynku handlu fikcyjnymi fakturami VAT trzech biznesmenów w jednym z katowickich hoteli Ujawniono przy nich lipne faktury opiewające na 615 tys. zł.

 

Za nielegalną usługę, za samo wystawienie fikcyjnej faktury, służącej zaniżeniu podatku kosztem Skarbu Państwa, handlarze fakturami chcieli ponad 100 tys. zł. W chwilę po tej transakcji doszło do pierwszych zatrzymań. W wyniku późniejszych działań CBA zatrzymało jeszcze trzy osoby zaangażowane w ten proceder. – To początek śledztwa. Czynności trwają, teraz zgromadzone przez CBA materiały dowodowe i zatrzymani trafią do prokuratury. CBA zabezpieczyło szereg dokumentów o charakterze księgowym, w tym faktury za wymyślone usługi, nośniki i dane elektroniczne.

 

Agenci CBA badają wielkość i zasięg dystrybucji fikcyjnych faktur VAT przez tą grupę, określają sumę strat z tytułu niezapłaconych podatków i wyłudzonego VAT – mówi Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tej sprawie.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0