25.3 C
Chicago
środa, 19 czerwca, 2024

CBA w domu prof. Pawła Machcewicza byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W warszawskim domu prof. Pawła Machcewicza pojawili się agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Gdańska. Chcieli przesłuchać historyka w sprawie rzekomego działania na szkodę Muzeum II Wojny Światowej. – To jest nękanie i zastraszanie. Nie wiem, co się może wydarzyć, jak przyjadę do Polski 6 grudnia na promocję mojej książki o Muzeum II Wojny Światowej – komentuje historyk.

 

Prof. Machcewicz napisał w tej sprawie list, który przekazał mediom. – Dzisiaj do mojego domu w Warszawie przyjechało dwoje agentów CBA. Zastali mojego syna, któremu najpierw powiedzieli, że „byli w pobliżu i zajrzeli przy okazji”, potem, po wylegitymowaniu, okazało się, że przyjechali specjalnie z Gdańska. Poszukiwali mnie, wypytywali się od jak dawna jestem zagranicą i kiedy będę w Polsce. Następnie zostawili telefon agenta CBA, który ma mnie przesłuchiwać w sprawie rzekomego działania „na szkodę Muzeum II Wojny Światowej” – pisze w liście prof. Machcewicz. – Takie postępowanie to nękanie mnie i sugerowanie opinii publicznej, że unikam wymiaru sprawiedliwości – przyznaje w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”.

Prof. od połowy września przebywa za granicą na stypendium naukowym. Wezwanie na przesłuchanie odbierze z poczty 6 grudnia, gdy wróci do Polski. – Wtedy dopiero skontaktuję się z CBA, o ile dokument potwierdzi informacje i dane podane ustnie mojemu synowi przez funkcjonariuszy CBA – mówi. – Przy temperaturze 4 stopni Celsjusza, lokalnych przejaśnieniach i pukającym przypadkowo do drzwi Machcewicza agencie CBA odbywa się w Polsce zamach na konstytucję – komentuje „wizytę” CBA dr Janusz Marszalec, były wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Przypomnijmy, że na początku listopada agenci CBA pojawili się w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Odebrali pięciostronicową umowę o współpracy zawartą między urzędem a Muzeum II Wojny Światowej oraz aneks, który to porozumienie rozwiązał. – Dlaczego prokuratura nie wystąpiła o te dokumenty w normalny sposób? Moje zdziwienie jest tym większe, że do tych działań zaprzęgnięta została policja polityczna, a nie funkcjonariusz policji. To forma zastraszenia urzędników i pokaz siły – komentował wtedy Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Dodajmy, że funkcjonariusze CBA działają na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Zarekwirowana umowa dotyczyła współpracy między Urzędem Miejskim a Muzeum II Wojny Światowej przy realizacji przedsięwzięć o charakterze historycznym, muzealnym i patriotycznym, związanych z obroną Westerplatte lub realizowanych na Polu Bitwy Westerplatte oraz terenu, na którym znajduje się siedziba muzeum. Część gruntów należy do Gminy Miasta Gdańska, a część do Skarbu Państwa. Książka prof. Machcewicza pt. „Muzeum” będzie miała premierę 6 listopada.

Katarzyna Gruszczyńska aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520