"> Były poseł PiS ze Świętokrzyskiego znany jako "Agent Tomek" podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i udział w grupie przestępczej - wiadomosci.com

Były poseł PiS ze Świętokrzyskiego znany jako “Agent Tomek” podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i udział w grupie przestępczej

Były poseł PiS ze Świętokrzyskiego znany jako “Agent Tomek” podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i udział w grupie przestępczej

Sześć zarzutów postawiła Prokuratura Regionalna w Białymstoku byłemu posłowi Prawa i Sprawiedliwości ze Świętokrzyskiego Tomaszowi K., znanemu także, jako “Agent Tomek”. Dotyczą one między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także prania brudnych pieniędzy.

Zarzutów dla Tomasza K. jest sześć. Mają one dotyczyć między innymi przestępstwa prania pieniędzy w kwocie dwóch milionów złotych, oszustwa w związku z nienależnym przyznaniem dotacji w kwocie ponad 39 milionów złotych, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami mienia w łącznej kwocie około 10 milionów złotych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

W piątek Prokuratura Regionalna w Białymstoku poinformowała, że Tomasz K. z powodu postawionych mu zarzutów musiał zapłacić pół miliona złotych poręczenia majątkowego. Dodatkowo zatrzymano mu paszport. Ma zakaz opuszczania kraju i zastosowano wobec niego dozór policyjny. Prokuratura Regionalna w Białymstoku informowała, że Tomasz K. złożył wyjaśnienia w sprawie. Jednak ich treści prokuratorzy nie chcą na razie ujawniać. Nie złożył, jak dotąd, zażalenia na środki zapobiegawcze zastosowane wobec niego.

 

Prowadzili domy samopomocy

 

Według prokuratorów sprawa wiąże się z działalnością Tomasza K. w Europejskim Centrum Wsparcia Społecznego Helper. To stowarzyszenie prowadziło w Olsztynie i innych miastach na Warmii i Mazurach środowiskowe domy pomocy. Stowarzyszenie miała prowadzić Katarzyna K., która prywatnie jest żoną podejrzanego. Później jej obowiązki miał przejąć “Agent Tomek”. Zrezygnował, gdy wojewoda warmińsko-mazurski wstrzymał finansowanie domów w Olsztynie i Jedwabnie, w związku z negatywnymi wynikami przeprowadzonej w 2017 roku kontroli. Tomasz K. stwierdził wtedy w specjalnym oświadczeniu, że decyzja urzędników wojewody była podyktowana względami politycznymi.

 

Oprócz “Agenta Tomka” zarzuty usłyszało także pięciu samorządowców z województwa warmińsko-mazurskiego. Są wśród nich prezydenci, burmistrzowie i wójtowie kilku gmin. Wymieniona wcześniej żona Tomasza K., Katarzyna K. ma w tej sprawie zarzuty prokuratorskie już od czerwca tego roku. W jej przypadku dotyczą one między innymi podrabiania dokumentów, kierowania grupą przestępczą, przywłaszczenia prawie 33 milionów złotych, oszustwa przy dotacjach na 71 milionów złotych. Dla Katarzyny K. prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze – poręczenie majątkowe w kwocie jednego miliona złotych, zatrzymanie paszportu i zakaz opuszczania kraju, a także dozór policji.

 

Agent Tomek – kim jest?

 

W latach 2011-2015 Tomasz K. był posłem na Sejm ze świętokrzyskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej był między innymi funkcjonariuszem policji i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Podczas pracy w tej drugiej służbie przylgnął do niego pseudonim “Agent Tomek”. Związane było to z licznymi kontrowersjami, jakie budziły stosowane przez niego metody. Chodzi między innymi o sprawę rozpracowania jednej z posłanek w rzekomej aferze korupcyjnej z jej udziałem.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0