HomePOLSKA

Burza wokół reformy sądownictwa. Prof. Kik: Prezydent podpisze ustawy o SN i KRS

Burza wokół reformy sądownictwa. Prof. Kik: Prezydent podpisze ustawy o SN i KRS

Wielu obserwatorów polityki zastanawia się dziś, czy Andrzej Duda zawetuje swoje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, zwłaszcza po uchwaleniu przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka poprawek zgłaszanych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Swoje zdanie w tej sprawie ma również politolog z Uniwersytetu Świętokrzyskiego w Kielcach prof. Krzysztof Kik. – Sądzę, że prezydent podpisze te ustawy – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP).

 

Do procedowanych ustaw, enigmatycznie sobotnim porankiem nawiązał prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński.– Poprawki jakie do prezydenckich ustaw o KRS i SN zgłaszał PiS są zgodne z duchem zawartym w propozycjach Andrzeja Dudy – zapewniał w sobotę w śniadaniu w Trójce. Dodał jednak też, że podczas sejmowych prac zostały zachowane artykuły ustaw, na zmianę których Andrzej Duda nie wydałby zgody.

Profesor Krzysztof Kik twierdzi, że, poprawki posłów Prawa i Sprawiedliwości zawierają ‘’brzegowe warunki postawione przez prezydenta’’ . – Nade wszystko jeśli chodzi o ustawę o KRS, wybór 3/5 stworzy grunt dla obecności opozycji w instytucjach sądowniczych państwa polskiego – twierdzi Kazimierz Kik. Politolog zaznacza jednak, że potencjalny podpis Andrzeja Dudy może nie rozwiązać konfliktu na linii rząd-prezydent. Wymienia tutaj m. in spór z Antonim Macierewiczem, czy Zbigniewem Ziobro. – Powstaje pytanie: czy zaakceptowanie ustaw rozwiąże problemy które za nimi stoją? – pyta politolog. Ekspert zwrócił również uwagę na rolę opozycji w sporze. – Głównym celem oponentów rządu jest jego obalanie, a nie reformowanie kraju. Krotko mówiąc mamy problem z demokracją, ale nie ze strony Zjednoczonej Prawicy– twierdzi.

Sprzecznie doniesienia odnośnie wet pojawiły się na przestrzeni tygodnia w mediach. Według “Faktu”, który powołuje się na współpracownika Andrzeja Dudy, głowa państwa zawetuje ustawy, jeśli wyjdą z parlamentu z poprawkami posłów Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast Wirtualna Polska, która powołuje się na własne źródła, zaprzecza doniesieniom “Faktu”. – Prezydent przebywa w Wietnamie i nie podjął żadnej decyzji – mówi osoba z otoczenia prezydenta, na która powołuje się serwis internetowy.

W czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka zakończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Projekt uchwalono wraz z poprawkami posłów Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższą środę W Sejmie odbyć ma się drugie czytanie projektu o Sądzie Najwyższym, jak również przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa. Opozycja zarzuca obu projektom niekonstytucyjność, w tym m. in przerwanie kadencji sędziom i oddanie wyboru ich następców w ręce polityków. – Projekty prezydenta zostały wykastrowane z istoty. Myślę, że prezydent nie ma wyjścia. Będzie musiał je wycofać albo zawetować –powiedział w sobotę na antenie radia RMF FM były prezes Trybunały Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński, odnosząc się do uchwalonych poprawek.

Maja Piotrowska AIP

COMMENTS