26. rocznica powstania Radia Maryja

26. rocznica powstania Radia Maryja

15 biskupów, 5 ministrów rządu, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, posłowie, eurodeputowani oraz samorządowcy świętują w Toruniu 26. rocznicę powstania Radia Maryja.

Przed rozpoczęciem uroczystości biskup Wiesław Śmigiel, którego ingres do katedry toruńskiej odbędzie się za 8 dni, powiedział mediom, że docenia wkład Radia Maryja w ewangelizację. “Ta historia jest niezwykle ważna, bo to jest historia ewangelizacji w Polsce, ewangelizacji odważnej, bo prowadzonej przez środki społecznego przekazu. Myślę, że w wymiarze ewangelizacyjnym to jest ogromny dar dla Kościoła w Polsce” – podkreślił.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że minione 26 lat to dobry czas dla Polski, bo wiele inicjatyw podjęło środowisko Radia Maryja i dyrektora o. Tadeusza Rydzyka. W tym kontekście wymienił m.in. utworzenie samego Radia Maryja, ale też Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. “To takie żywe środowisko, które zawsze wyróżniało się tym, że było bardzo mocno propolskie” – dodał, odnosząc się do ludzi skupionych wokół toruńskiej rozgłośni.

Minister środowiska Jan Szyszko zaznaczył, że Radio Maryja odegrało ogromną rolę dla państwa, a zwłaszcza dla promowania go na arenie międzynarodowej. Jak mówił, dzięki temu dziś Polska jest postrzegana jako kraj silny, sprawny i dobrze zarządzany.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki z PiS mówił, że media promujące konserwatywne wartości mają wpływ na bezpieczeństwo. Podkreślił, że propagowanie i obrona tych wartości przynosi “efekt harmonii społecznej”, natomiast ich brak prowadzi do rozruchów czy zamachów.

8 grudnia 1991 roku Radio Maryja zaczęło nadawać audycje dla słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Po 26. latach radio nadaje w całej Polsce oraz drogą satelitarną i internetową. Środowisko Radia Maryja doprowadziło do utworzenia Naszego Dziennika, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Mariusz Pieśniewski/md/dyd

fot. wikimedia.orgCOMMENTS

WORDPRESS: 0