9.6 C
Chicago
sobota, 27 lutego, 2021

Burmistrz Nowego Jorku pozwał Biały Dom do sądu

Popularne

Burmistrz Bill de Blasio powiedział, że Nowy Jork z miastami Seattle i Portland złożyli w czwartek wspólny pozew przeciwko Białemu Domowi za decyzje zmierzające do wstrzymania funduszy federalnych dla miast, które uznał za „anarchistyczne”.

 

„Chciałoby się wierzyć, że rząd federalny postępuje słusznie i naprawdę spróbuje pomóc nam wszystkim w tym, co robimy dla zwykłych nowojorczyków, ale doświadczyliśmy czegoś wręcz przeciwnego” – argumentował de Blasio.

 

Według radcy prawnego miasta Jima Johnsona, miasto Nowy Jork może stracić około 12 miliardów dolarów z funduszy federalnych. Pozew jest składany w Seattle w stanie Waszyngton, któremu administracja Trumpa także przypisuje „anarchistyczną jurysdykcję”.

 

„W naszych zachodnich miastach siostrzanych widzieliśmy rozmieszczenie wojsk federalnych w mundurach bojowych i to jest odpowiednie miejsce na rozpoczęcie tego procesu” – wyjaśnił Johnson cytowany przez lokalną telewizję NY1.

 

Nawiązał do wysyłania w miesiącach letnich funkcjonariuszy federalnych w celu tłumienia protestów, które wybuchły po zabiciu przez policjanta w Minneapolis Afroamerykanina George Floyda.

 

Administracja Donalda Trumpa wydała wówczas memorandum, domagając się zbadania sytuacji i dokonania potencjalnych cięć funduszy federalnych dla jurysdykcji, które rzekomo dopuszczają do przemocy i anarchii. Dokument wymienia Nowy Jork i kilka innych miast rządzonych przez Demokratów.

 

Według Johnsona, rząd federalny przekracza swoje kompetencje, podejmując decyzję o wstrzymaniu funduszy i działa bez podstawy prawnej. Nazwał to naruszeniem zasady federalizmu określającej m.in., w jaki sposób policja ma pilnować porządku i jak powinny one wydawać fundusze.

 

Według Johnsona, 12 miliardów dolarów dla miasta, pozwala na świadczenie ważnych usług w tym zdrowotnych, społecznych, działanie komunikacji publicznej i organów ścigania. Roczny budżet operacyjny Nowego Jorku wynosi łącznie 97 mld dolarów. Miasto stoi w obliczu poważnych problemów finansowych spowodowanych pandemią koronawirusa.

 

Burmistrz powiedział, że spodziewa się szybkiego zakończenia sprawy.

 

„Chociaż Donald Trump próbuje zburzyć amerykańską demokrację, ona wciąż żyje. (…) Sądy wciąż wydają orzeczenia na podstawie prawa” – mówił cytowany przez NY1 de Blasio.

 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

 

PS

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane