HomeŚwiat

Bruksela: Chiński szpieg w unijnych strukturach

Bruksela: Chiński szpieg w unijnych strukturach

Szef brukselskiego Centrum Unia Europejska – Azja z zarzutami o szpiegostwo i przekazywanie informacji władzom w Pekinie – poinformowały belgijskie media. Fraser Cameron zaprzecza.

Szef centrum Unia Europejska – Azja to były brytyjski dyplomata i urzędnik w Komisji Europejskiej, gdzie pracował do 2006 roku. Przez lata zbudował siatkę wysokich rangą urzędników i dyplomatów – donosi gazeta De Standaard. Jeden z urzędników Komisji Europejskiej, cytowany przez portal Politico, powiedział że był on znany ze swych bliskich związków z Pekinem.

Belgijskie i brytyjskie służby trafiły na jego trop badając sprawę chińskich szpiegów pracujących jako dziennikarze w Brukseli. Z nimi właśnie miał się kontaktować Fraser Cameron i – jak donoszą belgijskie media – przekazywać im wrażliwe informacje w zmian za tysiące euro. Szef brukselskiego Centrum Unia Europejska – Azja w oświadczeniu przesłanym mediom nazwał zarzuty absurdalnymi. Napisał, że już dawno przeszedł na emeryturę i nie ma dostępu do tajnych i wrażliwych informacji.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/w dwi/

COMMENTS