HomePOLSKA

Boże Ciało. Katolicy świętują dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało. Katolicy świętują dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Katolicy świętują dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Polsce potocznie nazywaną Bożym Ciałem. Na ulice miast i wsi wychodzą procesje wiernych. “W tym dniu chcemy wyrazić naszą wiarę w realną obecność Jezusa pod postaciami eucharystycznymi” – mówi Polskiemu Radiu biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. “Monstrancja ukazuje obecność Boga pośród nas, jest niesiona w sposób uroczysty, ukazuje to prawdę, że wiara katolicka to wiara w Boga obecnego w realiach życia człowieka” – mówi.

Boże Ciało to święto ruchome. Zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy. Jak dodaje biskup Artur Miziński dzisiejsza uroczystość pokazuje nam, że Jezus oddał się człowiekowi jako pokarm. “Bóg zamknął się w kruszynach chleba, by być z człowiekiem, w kościele” – zaznacza.
Centralne uroczystości w Warszawie rozpoczną się Mszą św. o godz. 10.00 w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Następnie poprowadzi on procesję do czterech ołtarzy. Ostatni, zostanie wzniesiony przy krzyżu na pl. Piłsudskiego i będzie nawiązywał do I pielgrzymki Jana Pawła II przed 40 laty.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz​/kry

COMMENTS