HomePOLSKA

Bon turystyczny znów trafia do Sejmu. Kiedy można spodziewać się pierwszych wypłat wakacyjnego 500+?

Bon turystyczny znów trafia do Sejmu. Kiedy można spodziewać się pierwszych wypłat wakacyjnego 500+?

Uchwaleniem bonu turystycznego posłowie zajmą się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które jest zaplanowane na 15 i 16 lipca. Ze świadczenia, najczęściej określanego mianem „nowego 500 plus”, skorzystają rodziny z dziećmi – pieniądze będzie można przeznaczyć na letni lub zimowy urlop.

– Systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej kończą się modelować. Na roboczo zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca – powiedziała na antenie Radia Plus we wtorek, 14 lipca na temat bonu turystycznego wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w czasie posiedzenia Sejmu w środę i czwartek “wakacyjnym 500 plus” mają się zająć posłowie i jeśli uda się uchwalić ustawę, to szybko trafi ona na biurko prezydenta do podpisu.

 

Gdyby tak właśnie się stało, to pierwsze płatności z pomocą “nowego 500 plus” mogłyby nastąpić jeszcze pod koniec tego miesiąca. Sejm, zanim ostatecznie uchwali projekt wprowadzający bon turystyczny, będzie się musiał odnieść do poprawek zaproponowanych przez Senat. Pierwsza wersja ustawy została bowiem przyjęta w Sejmie 18 czerwca i trafiła do prac w wyższej izbie parlamentu, gdzie większość ma opozycja. Co zaproponowali senatorzy? Chcą, by bon turystyczny objął także emerytów i rencistów, a także dzieci, których rodzice pracują za granicą. To nad takimi zmianami będą w najbliższym czasie obradowali posłowie.

 

W pierwotnej wersji projektu zostało ujęte, że bon turystyczny będzie przysługiwał jako świadczenie jednorazowe wysokości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia (dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają 1000 zł). Nie ma być ono wypłacane w gotówce, ale rodziny otrzymają karty przedpłacone, które będzie trzeba podać płacąc za wakacje – w hotelu, albo np. u organizatora wycieczki, obozu czy kolonii. Bon będzie można wykorzystać tylko na wakacje w kraju. Ma być ważny do marca 2022 r. Nie trzeba go wykorzystywać jednorazowo – można podzielić kwotę i płacić kartą przepłaconą do momentu wyczerpania pieniędzy na niej.

 

Bonem turystycznym będzie można płacić tylko za krajowe usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Nie będzie możliwości opłacenia nim usług czy innych zakupów. Nie skorzystamy też z niego wszędzie, a tylko u operatorów, którzy trafią do specjalnej bazy. Jej powstanie koordynuje Polska Organizacja Turystyczna.

 

Żeby otrzymać 500 plus na wakacje, trzeba będzie – podobnie jak w przypadku wnioskowania o 500 plus – zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wciąż trzeba jednak czekać w jakiej formie zostanie uchwalone to świadczenie i jak posłowie zareagują na senackie poprawki. Odpowiedź poznamy prawdopodobnie najpóźniej w czwartek, 16 lipca.

 

aip

COMMENTS