Blokowanie przez Izrael pomocy dla Palestyńczyków to „pierwsze stadium ludobójstwa” – oświadczył szef MSZ Turcji Hakan Fidan, który w niedzielę złożył wizytę na przejściu granicznym między Strefą Gazy a Egiptem w Rafah.
„Zamknięcie przez Izrael przejścia, atakowanie konwojów z pomocą, zabijanie pracowników humanitarnych, blokowanie ewakuacji chorych i cywilów i doprowadzenie do zniszczenia tysięcy ciężarówek pomocy humanitarnej to zbrodnie przeciwko ludzkości, które stanowią pierwsze stadium ludobójstwa dokonywanego po drugiej stronie granicy” – oznajmił Fidan w serwisie X.
W niedzielę minister udał się na przejście graniczne z Rafah i do portu w Arisz – poinformowała agencja Anatolia.
Fidan podkreślił, że jego kraj wysłał najwięcej pomocy dla mieszkańców Strefy Gazy i zaznaczył, że chce „zwrócić uwagę świata na ludobójstwo trwające w Strefie Gazy”.
„Przejście w Rafah jest obecnie zamknięte dla ruchu. Druga strona granicy została całkowicie zniszczona. Dlatego według informacji, które otrzymaliśmy, ciężarówki nie wyruszają stąd teraz. Są przekierowywane na przejście Kerem Szalom” – dodał. Fidan poinformował, że w Kerem Szalom dziennie granicę przekracza ok. 25 ciężarówek z pomocą, co, jak podkreślił, jest „niezwykle małą” liczbą.
Położone na południu Strefy Gazy Rafah było do początku maja głównym miejscem schronienia dla gazańskich uchodźców. Ocenia się, że mogło tam przebywać nawet około 1,5 mln z 2,3 mln wszystkich mieszkańców tego terytorium. Po rozpoczęciu izraelskiego natarcia na Rafah większość z tych osób musiała znów uciekać, a duża część miasta pozostaje teraz wyludniona.
Wojska izraelskie wkroczyły do Strefy Gazy po terrorystycznym ataku Hamasu z 7 października 2023 roku, podczas którego zabito niemal 1200 osób, a 251 porwano. W wojnie zginęło ponad 39,5 tys. Palestyńczyków – informują kontrolowane przez Hamas władze medyczne, które w tym zestawieniu nie odróżniają cywilów od zabitych bojowników. W efekcie wojny Strefa Gazy pogrążona jest w kryzysie humanitarnym na wielką skalę, a większość ludności stała się wewnętrznymi uchodźcami.
Natalia Dziurdzińska (PAP)