HomePOLSKAMazowieckie

Blokada podwarszawskich dróg w proteście przeciw linii 400 kV

Blokada podwarszawskich dróg w proteście przeciw linii 400 kV

Mieszkańcy gmin Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Tarczyn, Jasieniec i Żabia Wola od 15:00 do 20:00 blokują cztery główne trasy dojazdowe pod Warszawą. Tak protestują przeciwko budowie 70-metrowych słupów linii wysokiego napięcia koło ich domów i ich zdaniem nieuzasadnionej decyzji w sprawie wyboru lokalizacji inwestycji.

Linia wysokiego napięcia z Kozienic do Ołtarzewa przez ich gminy była projektowana od 2008 roku, w 2014 została zapisana w wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego. Problem w tym, że według mieszkańców konsultacje w tej sprawie zostały przeprowadzone bez ich udziału. W 2015 roku zaczęli protestować przeciw linii 400kV w obawie przed spadkiem wartości ich działek, szkodliwością linii oraz zaburzenia w części chronionego krajobrazu. Pod wpływem protestów Polskie Sieci Elektroenergetyczne zgodziły się na przeanalizowanie z udziałem stowarzyszeń innych wariantów inwestycji.
W czerwcu 2016 roku PSE ogłosiły wybór trasy linii wzdłuż drogi krajowej nr 50 oraz autostrady A2 między innymi przez gminy Pniewy, Mszczonów, Radziejowice, Wiskitki. Po protestach gmin, zaskoczonych i nieprzygotowanych na taką inwestycję, inwestor na początku sierpnia wrócił do poprzedniej lokalizacji.
Mieszkańcy gmin Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Tarczyn, Jasieniec i Żabia Wola czują się podwójnie oszukani. Zapowiadają nasilenie protestów i żądają dotrzymania obietnicy z czerwca. Dziś zablokują trasę krakowską w miejscowości Pamiątka, trasę katowicką w miejscowości Oddział, drogę wojewódzką nr 579 w Makówce i drogę 719 w Jaktorowie.

Anna Wrzesień/dj, Fot. Dreamstime

COMMENTS