HomePOLSKA

Blisko 2,5 mln zł dla poszkodowanych z Aleppo. Caritas podsumował I etap programu “Rodzina Rodzinie”

Blisko 2,5 mln zł dla poszkodowanych z Aleppo. Caritas podsumował I etap programu “Rodzina Rodzinie”

2,5 mln zł trafiło, dzięki darczyńcom Archidiecezji Gdańskiej, do ok. 800 rodzin z Aleppo. To efekt pierwszego etapu programu “Rodzina Rodzinie”, zainicjowanego przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej, który właśnie dobiegł końca. Ze względu na odniesiony sukces, akcja będzie kontynuowana. 

– Dzięki hojności parafian, osób prywatnych, wspólnot, wolontariuszy, księży, pracowników firm udało się objąć pomocą 720 bardzo konkretnych rodzin. Osoby te, przez pół roku, otrzymywały wsparcie finansowe. W sumie udało się przekazać środki w wysokości niemalże 2,5 mln zł. Za tak ogromną pomoc serdecznie dziękujemy – mówi Marta Szulc, sekretarz Zarządu Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Wszystko wskazuje na to, że szczytna akcja będzie kontynuowana.

 

– Wojna w Syrii dokonała olbrzymiego spustoszenia. W Aleppo zniszczone są domy, szkoły, szpitale, kościoły. Mieszkańcy mają problemy ze znalezieniem pracy, a koszty: wody, jedzenia czy prądu są olbrzymie. Ludzie mieszkający w Syrii wciąż potrzebują naszego wsparcia. Dlatego też pojawiła się możliwość kontynuacji programu “Rodzina Rodzinie”. Do Caritas Archidiecezji Gdańskiej wpływają już pierwsze deklaracje kontynuacji, mamy ich ok. 80 – mówi dalej Marta Szulc.

 

 Przed wojną Aleppo liczyło 5 mln mieszkańców, dziś zostało ich ok. 1,5 mln. Wschodnia część miasta jest w ponad 80 proc. zniszczona, w zachodniej – cały czas trwają ostrzały. Od dwóch lat w Aleppo nie ma ani prądu, ani dostępu do bieżącej wody. Mieszkańcy korzystają z wody ze studni wydrążonych w mieście, ale woda ta często jest niezdatna do picia. Liczba infekcji jelitowych osiągnęła najwyższy w historii poziom. Ogromny problem stanowi też bezrobocie, galopująca inflacja i stale rosnące koszty życia. – Przede wszystkim chciałem podziękować naszym dobroczyńcom z Polski, wszystkim instytucjom kościelnym i także rządowi, bo polski rząd, jako jedyny pomaga na miejscu i ta pomoc dociera do potrzebujących. Doceniamy to bardzo i dziękujemy za to. Niech mi będzie wolno podziękować też organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas i indywidualnym dobroczyńcom z całej Polski. To dla nas bardzo cenne, bo wasza pomoc pozwala przeżyć wielu syryjskim rodzinom – mówi Georges Abou Khazen, biskup Aleppo. Niech mi będzie wolno podziękować organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas i indywidualnym dobroczyńcom z całej Polski. To dla nas bardzo cenne, bo wasza pomoc pozwala przeżyć wielu syryjskim rodzinom. Szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób można włączyć się do pomocy, znajdują się na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl.

 

Ewa AndruszkiewiczCOMMENTS