HomeUncategorized

Biskupi do wiernych: Nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom

Biskupi do wiernych: Nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom

W niedzielę we wszystkich kościołach zostanie odczytany list biskupów po emisji filmu Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu”.”Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” – napisali biskupi. Podkreślili, że nie ma słów, aby wyrazić wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział, że liście zatytułowanym “Wrażliwość i odpowiedzialność” biskupi przytaczają między innymi świadectwa osób, które stały się ofiarami wykorzystywania seksualnego przez niektórych duchownych. Zwrócił uwagę, że biskupi odnoszą się do świadectwa cierpienia osób pokrzywdzonych. 
Biskupi podkreślają w liście, że chcą zjednoczyć wysiłki ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, żeby chronić najmłodszych – podkreśla arcybiskup Wojciech Polak. Biskupi zwracają uwagę na szkolenia organizowane przez Centrum Ochrony Dziecka szkolenia dla duchowieństwa zakonnego i diecezjalnego. “Jednocześnie jest też ważny fragment, w którym mówimy, ze zdecydowana większość kapłanów pracuje gorliwie”- dodał arcybiskup Polak.
Biskupi w liście poprosili o wsparcie wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach oraz w zakładach opiekuńczo-wychowawczych. Napisali, że skandale seksualne z udziałem duchownych są dla nich “powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny”.
“Prosimy o pomoc w zdobywaniu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by wszystkie placówki prowadzone przez Kościół stały się domami bezpiecznymi, wyznaczającymi najlepsze standardy ochrony dzieci. Taki sam apel kierujemy do odpowiedzialnych za ruchy katolickie i organizacje młodzieżowe. Bądźmy wszyscy bardziej wrażliwi wobec dzieci i młodzieży, a także wobec osób pokrzywdzonych” – napisali biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Magdalena Kowalewska/Rita/dyd

COMMENTS