15.9 C
Chicago
wtorek, 7 maja, 2024

Biotechnolodzy wyhodowali mieszki włosowe

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Biotechnolodzy z Japonii w laboratoryjnej hodowli zdołali otrzymać w pełni działające, mysie mieszki włosowe. Dokonanie może otworzyć drogę do regeneracyjnych terapii łysienia, a także testowania leków i badania zaburzeń wzrostu włosów.

Dobra wiadomość dla osób, które mają kłopoty z łysieniem. Zespół badaczy z Yokohama National University zdołał wyhodować mieszki włosowe.

 

Ich powstawanie w czasie rozwoju organizmu było badane już od kilku dekad, ale nie udało się dotąd odtworzyć go w sztucznych warunkach.

 

W ostatnim czasie jednak dokonywały się kolejne sukcesy w tworzeniu tzw. organoidów – miniaturowych modeli różnych narządów. Takie struktury służą m.in. do badań chorób, potencjalnych terapii oraz rozwoju narządów.

 

„Organoidy stały się obiecującym narzędziem dla zrozumienia mechanizmu tworzenia mieszków włosowych in vitro” – wyjaśnia prof. Tatsuto Kageyama, autor pracy opublikowanej w magazynie „Science Advances”.

 

Badacze wykorzystali dwa rodzaje mysich, macierzystych komórek embrionalnych umieszczonych na specjalnym podłożu sterującym ich wzrostem. Prawie ze 100 proc. wydajnością rozwijały się z nich mieszki włosowe z łodygami włosów.

 

Naukowcy dodali do nich jeszcze substancję, która stymuluje rozwój komórek tworzących pigment (melanocytów), co nadało zalążkom włosów barwę.

 

W kolejnym kroku wszczepili wyhodowane mieszki do skóry myszy, uzyskując kolejne cykle wzrostu włosów.

 

Dokonanie z czasem może przynieść wymierne korzyści wielu ludziom. Badacze wyjaśniają, że stworzone przez nich mieszki pozwolą na lepsze badanie leków pobudzających wzrost włosów, a nawet na regenerację utraconych mieszków.

 

Oprócz tego zdobyta wiedza pomoże w badaniach rozwoju innych organów.

 

Japoński zespół zapowiada już kolejny, kluczowy krok.

 

„W następnym etapie chcemy wykorzystać komórki ludzkie oraz pracować nad lekami i metodami z zakresu medycyny regeneracyjnej” – mówi prof. Junji Fukuda, jeden z badaczy.

 

Więcej informacji: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.add4603 (PAP)

 

Marek Matacz

 

mat/ agt/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520