Bez porozumienia między rządem a nauczycielskimi związkami

Bez porozumienia między rządem a nauczycielskimi związkami

Nie ma na razie porozumienia między nauczycielskimi związkami a rządem. Rozmowy w Centrum Dialog zakończyły się fiaskiem mimo że obie strony przedstawiły kompromisowe propozycje.

Rząd zaproponował zwiększenie pensum nauczycielskiego o 90 minut tygodniowo w zamian za 250 złotych podwyżki dla nauczyciela dyplomowanego. Takie zmiany miałyby wejść w życie we wrześniu 2020 roku, a więc przy okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2020/2021. Podwyżki miałyby być rozłożone na 2 lata – mówiła wicepremier Beata Szydło. Zapewniała, że takie zmiany skutkowałyby wzrostem wynagrodzeń.

Jak relacjonował szef KPRM Michał Dworczyk, związki nauczycielskie poprosiły dziś o mediatora w rozmowach oraz o to, by proponowane przez nie 30-procentowe podwyżki rozłożyć na kolejne trzy transze – w tym po 5 procent w październiku, listopadzie i grudniu tego roku. Michał Dworczyk o tej propozycji mówił, że zasadniczo nie można w niej dostrzec nic nowego. “Jesteśmy otwarci na wprowadzanie nowych ekspertów, mediatorów do rozmów, choć podkreślamy, że przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego pełni świetną rolę mediatora” – mówił szef KPRM, odnosząc się do drugiej propozycji związkowców.

Związki odrzuciły propozycję płacową rządu – mówił Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych. Jak uzasadniał, oznaczałaby ona zwolnienia nauczycieli, więc dotyczyłaby tylko tych, których uda się nie zwolnić. Jego zdaniem, w obliczu strajku taka oferta jest “niczym więcej jak prowokacją”. Dodał, że związki nie mają teraz żadnych podstaw do tego, by rozważać zmianę formułę protestu.

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiada, że przeprowadzi konsultacje na temat oferty z członkami związku. Jak mówił, apelowała o to przewodnicząca rozmowom wicepremier Beata Szydło. “Zapewniam panią premier, że o takie stosowne konsultacje pokusimy się i to już niezwłocznie”
Związki proponowały dziś, by do rozmów dołączył mediator, oraz aby rozłożyć postulowane wcześniej 30-procentowe podwyżki na trzy kolejne transze. Od 8 kwietnia trwa strajk nauczycieli – rząd postuluje, by mimo tego majowe egzaminy maturalne odbyły się bez zakłóceń.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/to/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0