20.1 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Australian Open: Djokovic przegrał z systemem i odleciał do Dubaju. Prezydent Serbii: Władze Australii upokorzyły same siebie!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Serbski tenisista Novak Djokovic odleciał w niedzielę wieczorem z Melbourne do Dubaju. Kilka godzin wcześniej lider światowego rankingu przegrał rozprawę apelacyjną przed sądem federalnym ws. unieważnienia jego wizy.

Na lotnisku tenisistę i członków jego sztabu eskortowali do bramki wyjściowej agenci federalni. Djokovic wsiadł do samolotu linii Emirates tuż przed godziną 23 czasu lokalnego.

 

Djokovic miał bronić tytułu w rozpoczynającym się w poniedziałek wielkoszlemowym turnieju Australian Open.

 

W niedzielę australijski sąd podtrzymał jednak decyzję rządu o anulowaniu wizy Djokovica i obciążył go kosztami postępowania. Wyrok poprzedziła pięciogodzinna, przeprowadzona zdalnie rozprawa, podczas której trzyosobowy skład orzekający – z przewodniczącym sądu Jamesem Allsopem na czele – wysłuchał argumentów obu stron.

 

Serb nie poddał się obowiązkowym dla uczestników Australian Open szczepieniom przeciwko COVID-19, korzystając ze zwolnienia lekarskiego.

 

W wydanym po wyroku sądu oświadczeniu tenisista podkreślił, że jest nim rozczarowany, ale będzie go respektować. Przekazał zawodnikom, organizatorom, wolontariuszom i kibicom najlepsze życzenia z okazji rozpoczęcia imprezy. Ponadto podziękował rodzinie, przyjaciołom, sztabowi i swoim fanom oraz rodakom z Serbii za nieustające wsparcie.

 

Z kolei premier Australii Scott Morrison przyjął decyzję sądu z zadowoleniem i podkreślił, że werdykt pomoże „utrzymać silne granice i zapewnić Australijczykom bezpieczeństwo”.

 

Zwolnienie z powodów medycznych Novaka Djokovica z obowiązkowych szczepień wywołało niezadowolenie większości Australijczyków, na co wskazywały badania opinii publicznej, i stało się dla Morrisona problemem politycznym przed planowanymi w maju wyborami federalnymi.

 

Tenisista z Belgradu miał walczyć o 10. tytuł w Melbourne i rekordowe w historii 21. zwycięstwo w imprezie tej rangi. W poniedziałek w pierwszej rundzie miał zagrać ze swoim rodakiem Miomirem Kecmanovicem. Po decyzji sądu miejsce Djokovica w turniejowej drabince zajął Włoch Salvatore Caruso. (PAP)

 

Prezydent Serbii: władze Australii upokorzyły same siebie

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic, komentując decyzję australijskiego sądu federalnego ws. unieważnienia wizy tenisisty Novaka Djokovica, oświadczył, że władze tego kraju „upokorzyły same siebie”.

„Oni myślą, że przez dziesięć dni złego traktowania upokorzyli Djokovica. Sami siebie upokorzyli. Djokovic może wrócić do swojego kraju z podniesioną głową i patrzeć wszystkim prosto w oczy” – powiedział Vucic, cytowany przez serbskie media.

 

W niedzielę australijski sąd federalny podtrzymał decyzję rządu o anulowaniu wizy Djokovica i obciążył go kosztami postępowania. Wyrok poprzedziła pięciogodzinna, przeprowadzona zdalnie rozprawa, podczas której trzyosobowy skład orzekający – z przewodniczącym sądu Jamesem Allsopem na czele – wysłuchał argumentów obu stron.

 

Sprawa ciągnęła się od 6 lutego, dnia przylotu lidera światowego rankingu do Melbourne.

 

Djokovic nie poddał się obowiązkowym dla uczestników Australian Open szczepieniom przeciwko COVID-19, korzystając ze zwolnienia lekarskiego. Po decyzji sądu nie ukrywał rozczarowania, ale zapowiedział, że szanuje wyrok i będzie współpracował z odpowiednimi władzami w związku ze swoim wyjazdem z Australii.

 

Serb przekazał zawodnikom, organizatorom, wolontariuszom i kibicom najlepsze życzenia z okazji rozpoczęcia imprezy. Podziękował też rodzinie, przyjaciołom, sztabowi i swoim fanom oraz rodakom z Serbii za nieustające wsparcie. „Wszyscy byliście dla mnie wielkim źródłem siły” – zaznaczył.

 

Z kolei premier Australii Scott Morrison przyjął decyzję sądu z zadowoleniem i podkreślił, że werdykt pomoże „utrzymać silne granice i zapewnić Australijczykom bezpieczeństwo”.

 

Zwolnienie z powodów medycznych Novaka Djokovica z obowiązkowych szczepień wywołało niezadowolenie większości Australijczyków, na co wskazywały badania opinii publicznej, i stało się dla Morrisona problemem politycznym przed planowanymi w maju wyborami federalnymi.

 

Pochodzący z Belgradu tenisista miał walczyć o 10. tytuł w Melbourne i rekordowe w historii 21. zwycięstwo w imprezie tej rangi. W poniedziałek w pierwszej rundzie miał zagrać ze swoim rodakiem Miomirem Kecmanovicem. Po decyzji sądu miejsce Djokovica w turniejowej drabince zajął Włoch Salvatore Caruso. (PAP)

 

Kalendarium wydarzeń sprawy Djokovica

Serbski tenisista Novak Djokovic, któremu decyzją australijskiego sądu federalnego ostatecznie cofnięto wizę wjazdową, musi opuścić Australię i nie będzie bronić tytułu w rozpoczynającym się w poniedziałek turnieju wielkoszlemowym w Melbourne.

Przedstawiamy ciąg wydarzeń zakończonych decyzją sądu:

 

16 grudnia 2021 – Novak Djokovic uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co umożliwiło mu starania o wizę australijską jako ozdrowieńcowi, choć nie jest zaszczepiony przeciw Covid-19. Wersję tenisisty podważał później niemiecki magazyn „Der Spiegel”, którego dziennikarze dotarli do danych i podejrzewali, że wynik był zmanipulowany. Sugerowali, że test mógł być wykonany 10 dni później, 26 grudnia.

 

25 grudnia 2021 – Serbskie media poinformowały, że Djokovic, który znalazł się w składzie reprezentacji kraju na Puchar ATP (1-9 stycznia w Sydney), nie wystąpi w tych rozgrywkach. Cztery dni później potwierdzili to organizatorzy turnieju. Powód rezygnacji Djokovica nie został ujawniony.

 

4 stycznia 2022 – Djokovic poinformował na Instagramie, że otrzymał zwolnienie ze szczepienia przeciw koronawirusowi i będzie bronić tytułu w Australian Open. Rząd australijski uzależnił co prawda start w inauguracyjnym Wielkim Szlemie sezonu do obowiązkowego szczepienia, ale Serb – jako ozdrowieniec – uzyskał zwolnienie z tego obowiązku na podstawie opinii dwóch niezależnych komisji ekspertów ds. zdrowia, z których jedna została powołana przez Departament Stanu Wiktoria.

 

5 stycznia 2022 – Premier Australii Scott Morrison wezwał Djokovica do przedstawienia dowodów, że działanie niezależnej komisji było uzasadnione. W przeciwnym razie powinien natychmiast opuścić Australię. Zwolnienie ze szczepień przeciwko koronawirusowi dla tenisisty numer jeden na świecie oburzyło australijskie społeczeństwo, które z powodu pandemii dotknięte zostało bardzo dotkliwymi restrykcjami.

 

– Australijskie władze odmówiły Djokovicowi wjazdu i nakazały mu opuszczenie kraju. Serbski tenisista utknął na lotnisku po przybyciu do Melbourne Tullamaryna. Kłopoty spowodowane były przedstawieniem niewłaściwej wizy wjazdowej, która została z tego powodu anulowana. Zawodnik chciał wjechać do Australii na podstawie dokumentu, który nie zawierał wniosku o zwolnienie ze szczepień na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Djokovic odwołał się od odmownej decyzji a na decyzje sądu czekał w odosobnieniu w hotelu dla osób oczekujących na decyzję w sprawie azylu.

 

8 stycznia 2022 r. – prawnicy Djokovica uznali, że z uwagi na przechorowanie koronawirusa w grudniu ich klient ma prawo wystąpić w Australian Open na zasadzie medycznie uzasadnionego wyjątku.

 

10 stycznia 2022 – Serbski tenisista odniósł sądowy sukces w odwołaniu przeciwko deportacji z powodu błędu proceduralnego urzędników imigracyjnych. Djokovic odzyskał paszport i opuścił hotel dla azylantów.

 

12 stycznia 2022 – Djokovic wyraził ubolewanie, że po pozytywnym teście na koronawirusa uczestniczył w wydarzeniach publicznych. W oświadczeniu w mediach społecznościowych utrzymywał jednak, że wynik otrzymał dopiero dzień później. Przyznał także, że wiedząc o zakażeniu udzielił 18 grudnia wywiadu dziennikarzowi „L’Équipe”. „Nie chciałem ich zawieść, to było zobowiązanie” – wyjaśnił powód, dla którego nie odwołał rozmowy.

 

14 stycznia 2022 – Australijski minister ds. imigracji Alex Hawke cofnął ponownie wizę Djokovica przyznaną na podstawie zwolnienia z obowiązkowych szczepień. Uzasadnił to „interesem publicznym w związku z ochroną zdrowia i porządku publicznego”. Serbski tenisista złożył apelację do sądu federalnego, a jego prawnicy złożyli wniosek o rozpoznanie sprawy do niedzieli, tak by ich klient mógł ewentualnie dołączyć w poniedziałek do grona uczestników Australian Open.

 

15 stycznia 2022 – prawnicy Djokovica poinformowali, że tenisistka został ponownie zatrzymany przez służby imigracyjne.

 

16 stycznia 2022 – Djokovic przegrywa sprawę przed sądem federalnym, który podtrzymuje decyzję władz o cofnięciu wizy i nie może w związku z tym bronić tytułu w rozpoczynającym się w poniedziałek turnieju. Trzech sędziów sądu federalnego w Melbourne podjęło tę decyzję jednogłośnie. Lider światowych list wyraził rozczarowanie decyzją sądu, ale podkreślił, że szanuje ją i opuści Australię. Djokovicowi grozi trzyletni zakaz wjazdu do Australii.

 

Serb został wykreślony z turniejowej drabinki, a jego miejsce zajmie 150. zawodnik rankingu – Włoch Salvatore Caruso. „Szczęśliwy przegrany” z kwalifikacji zmierzy się w pierwszej rundzie z rodakiem Djokovica – Miomirem Kecmanovicem.(PAP)

 

sab/ af/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520