HomeŚwiat

Argentyna: Kibice żegnają Maradonę. Trzy dni żałoby narodowej

Argentyna: Kibice żegnają Maradonę. Trzy dni żałoby narodowej

W Buenos Aires w Casa Rosada – Różowym Pałacu, który jest siedzibą prezydenta Argentyny, wystawiono trumnę z ciałem Diego Maradony. Przed budynkiem od rana tłumy fanów czekają, aby pożegnać zmarłego wczoraj piłkarza.
Jako pierwsi Maradonę pożegnali bliscy oraz przedstawiciele władz państwowych. Teraz obok trumny przechodzą kibice. Często mają na sobie koszulki z 10 – numerem, który nosił ich idol.
Trumna z ciałem piłkarza będzie wystawiona w pałacu do soboty. “Chcę, żeby wszyscy Argentyńczycy, którzy chcą pożegnać Diego, mogli to zrobić. Maradona zasługuje na to” – powiedział prezydent Argentyny Alberto Fernandez, który udostępnił swoją rezydencję rodzinie zmarłego. W pałacu mają również odbyć się uroczystości pogrzebowe. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Wczoraj prezydent ogłosił trzydniową żałobę narodową.
Diego Maradona zmarł wczoraj na zawał serca. Miał 60 lat.
***
Argentyna wprowadziła trzy dni żałoby narodowej po śmierci Diego Maradony. Jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata zmarł wczoraj w Buenos Aires. Miało 60 lat. Hołd zmarłemu oddają tysiące mieszkańców Argentyny.
Nieprzebrane tłumy Argentyńczyków przyszły w nocy przed Casa Rosada w Buenos Aires. Trumna z ciałem zmarłego piłkarza została tam wystawiona na widok publiczny. “On był stąd, był jednym z nas, dawał nam radość, tak jak wtedy, gdy wygraliśmy z Anglią” – mówi Jose. “To jest właśnie Argentyna. On był dla nas wszystkim. To bardzo smutny dzień. Chcę wyrazić to, co czuję wraz z innymi ludźmi” – dodaje Gonzalo.
Diego Maradona zmarł na atak serca w swoim domu. Śledczy zdecydowali, że zostanie teraz przeprowadzona sekcja zwłok. Kilkanaście dni temu piłkarz przeszedł operację usunięcia zakrzepu z mózgu.
Maradona był jednym z najbardziej znanych piłkarzy Argentyny. W 1986 roku w Meksyku dzięki jego bramkom, w tym jednej strzelonej prawdopodobnie ręką, drużyna pokonała Anglię, by po kolejnych zwycięstwach zdobyć mistrzostwo świata.
Kondolencje złożyli już najwybitniejsi współcześni piłkarze, w tym inny Argentyńczyk Lionel Messi. Minutą ciszy uczczono pamięć Maradony przed wczorajszymi meczami Ligi Mistrzów. Za zmarłego piłkarza modli się też jego rodak, papież Franciszek, wielki fan piłki nożnej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/RTR/BBC/i mg/ w sk
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / AFP / d mk/ w sk

COMMENTS