HomePOLSKA

Premier Morawiecki: Wprowadzamy Tarczę 2.0. Czy uchroni ona od gospodarczej katastrofy?

Premier Morawiecki: Wprowadzamy Tarczę 2.0. Czy uchroni ona od gospodarczej katastrofy?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie Tarczy Finansowej PFR 2.0. Tarcza branżowa ma wesprzeć kilkadziesiąt rodzajów przedsiębiorstw dotkniętych obostrzeniami sanitarnymi wprowadzonymi w czasie epidemii koronawirusa w Polsce. Na konferencji prasowej mówił także o obecnej sytuacji gospodarczej naszego kraju.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że kolejna Tarcza potwierdza, że w czasie trwającej “wojny z wirusem i w poszczególnych bitwach” przedsiębiorcy i pracownicy nie zostaną pozostawieni sami sobie. “Będziemy robić wszystko dla ratowania miejsc pracy i dla ratowania potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców” – podkreślił.

Jak powiedział premier, z Polskiego Funduszu Rozwoju popłynie do firm 35-40 miliardów złotych. Wsparcie otrzyma około 40 branż, a wśród nich są między innymi gastronomia, przewozy, hotelarstwo, turystyka, kultura i rozrywka. Z przewidzianego funduszu 3 miliardy otrzymają mikrofirmy, 5 miliardów małe firmy, a pozostałe pieniądze popłyną do średnich, większych i największych firm. “To są środki, za które odpowiedzialność bierze Skarb Państwa i państwo polskie. Państwo polskie ratuje polskich przedsiębiorców, państwo polskie ratuje polskie miejsca pracy” – mówił premier.

Pomoc dla przedsiębiorstw ma polegać między innymi na świadczeniach postojowych, bezpośrednim wsparciu finansowym oraz zwolnieniach z niektórych podatków. O środki będzie można wnioskować przez internet. Subwencja będzie uzależniona od spadku obrotów. Wsparcie bezzwrotnie będzie udzielane pod warunkiem utrzymania zatrudnienia i firmy.

Mateusz Morawiecki mówił także o bieżącej sytuacji gospodarczej. Poinformował, że aktywność ekonomiczna Polaków wzrosła powyżej poziomu obserwowanego przed epidemią koronawirusa. Szef rządu stwierdził, że dane z polskiej gospodarki – poziom bezrobocia oraz poziom aktywności ekonomicznej – pokazują, iż Polska dobrze sobie radzi w walce ze skutkami epidemii.
Premier powiedział, że przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że podczas epidemii państwo nie pozostawiło przedsiębiorców samym sobie. Przypomniał, że do gospodarki trafiło kilkaset miliardów złotych – licząc ze środkami budżetowymi, gwarancjami i innymi środkami finansowymi.

Mateusz Morawiecki powiedział, że priorytetem rządu w czasie kryzysu epidemicznego jest ratowanie miejsc pracy. Wskazywał, że dotychczasowe działania w tej kwestii są skuteczne, co potwierdzają wskaźniki ekonomiczne. Zauważył, że w innych krajach europejskich przyrost bezrobocia jest większy niż w Polsce: w Niemczech od stycznia do września bezrobocie przyrosło o 500 tysięcy osób, w Hiszpanii o 600 tysięcy, a w Polsce o około 20 tysięcy osób.”To pokazuje skalę różnicy w działaniach Polski, która jest krajem na dorobku, ale potrafiliśmy lepiej i inaczej odpowiedzieć, ratując miejsca pracy” – stwierdził.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w październiku wyniosło 6,1 procent. Wskaźnik ten utrzymuje się na niezmienionym poziomie od czerwca. Pod koniec ubiegłego miesiąca liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1,018 miliona, we wrześniu – prawie 1,024 miliona.

Mateusz Morawiecki przekonywał, że dane dotyczące obecnej kondycji polskiej gospodarki, ale także wprowadzone i zapowiedziane programy pomocowe, mają sprawić, że przyszły rok będzie przełomowy dla naszej gospodarki. “Musimy odbić się szybko po tej recesji roku 2020. Fakt, że uratowaliśmy tyle branż do tej pory i przedstawiam instrumenty ratowania branż, które najbardziej zostały dotknięte II falą, jest dobrą podstawą” – wyjaśnił szef rządu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./w Wj/w dwi/

COMMENTS