30.3 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Antyczne miasto Nimrud, odbite z rąk ISIS, doszczętnie zniszczone

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Irackie siły rządowe dwa dni temu odbiły antyczne miasto Nimrud z rąk tzw. Państwa Islamskiego. Miasto, które liczy ponad 3,3 tys, lat, jest prawie doszczętnie zniszczone. UNESCO określiło zdewastowanie miasta przez dżihadystów jako „zbrodnię wojenną”.

 

Państwo Islamskie opublikowało wideo, na którym widać było jak dżihadyści wysadzają zabytki w powietrze oraz dewastują je buldożerem oraz młotami, ponad rok temu. Nimrud, miasto w północnym Iraku, znalazło się w rękach ISIS w czerwcu 2014 r., a irackiej armii i jej sojusznikom udało się odzyskać to starożytne miasto w tym tygodniu, podczas trwającej ofensywy na Mosul – ostatniej twierdzy Państwa Islamskiego w Iraku.

Nimrud ma olbrzymie znaczenie historyczne i kulturowe – liczy ponad 3,3 tys. i w IX oraz VIII w. p.n.e. był stolicą imperium asyryjskiego (wtedy pod nazwą Kalhu). W mieście znajdują się m.in pozostałości po pałacach i grobowcach asyryjskich królów, świątynie, a także statuy przedstawiające lwy oraz skrzydlate byki, jak również zabytkowe freski.

Jak jednak relacjonuje BBC, po rządach Państwa Islamskiego z Nimrudu prawie nic nie zostało. Wszędzie widać tylko ruiny – pomniki są roztrzaskane, a z zigguratu, boskiej siedziby, która była najwyższą konstrukcją pozostałą po czasach antycznych, zostały tylko fragmenty. – Zniszczone zostało sto procent [miasta] – powiedział agencji AFP Ali al-Bayati, dowódca lokalnych, prorządowych oddziałów. – Kiedy było się tu wcześniej, można było sobie wyobrazić życie, które tu tętniło. Teraz nie ma tu nic – dodał al-Bayati i stwierdził, że „strata Nimrudu jest dla niego bardziej bolesna niż strata własnego domu”.

UNESCO, organizacja ONZ, określiła ubiegłoroczne zniszczenie Nimrudu jako „zbrodnię wojenną”. – Państwo Islamskie najwyraźniej jest zdeterminowane aby pozbawić wszelkich śladów historii wszystkich Irakijczyków – napisała w oświadczeniu organizacja. Dżihadyści z ISIS uważają kulturę sprzed czasów islamu za obrazoburczą. Zniszczyli oni również m.in. antyczne miasto Palmira w Syrii.

Aleksandra Gersz AIP, Fot. ABC via Twitter,com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520