HomePOLSKA

Najnowocześniejsza metoda w leczeniu alergii – szczepionki podjęzykowe

Najnowocześniejsza metoda w leczeniu alergii – szczepionki podjęzykowe

Nowa immunoterapia alergenowa w formie tabletek jest najnowocześniejszą metodą leczenia alergii.

Do tej pory najpowszechniejszą formą odczulania było podawanie szczepionki w postaci iniekcji, czyli szczepionki podawanej podskórnie . Obecnie dostępnie są też szczepionki podjęzykowe w postaci kropel lub tabletek. W przeciwieństwie do zastrzyku są łatwiejsze w użyciu, zapewniają pacjentom większy komfort życia.

We wtorek w Ambasadzie Danii w Polsce odbyła się konferencja, podczas której prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk opowiadał jak bardzo ważne jest leczenie alergii. Wyjaśnił, że alergia jest epidemią o ogólnoświatowym zasięgu.W Polsce 30% osób cierpi na choroby alergiczne. Z badań przeprowadzonych u młodzieży w wieku 15-17 lat wynika, że w 2020 roku będzie około 40% alergików Najczęściej występujące to np: alergiczny nieżyt nosa astma, alergiczne choroby oczu, atopowe zapalenie skóry. – Alergeny pyłków traw są najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej- wyjaśnił. Dodał, że immunoterpia alergenowa jest szczególnym narzędziem skutecznie wykorzystywanym w walce z alergią. Polega na wielokrotnie powtarzanym podawaniu rosnących dawek tego alergenu, który jest odpowiedzialny za objawy chorobowe. Tym sposobem uzyskuje się tolerancję poprzez układ immunologiczny czynnika, który wywołuje objawy alergii.

Profesor Andrzej Emeryk wyjaśnił, że są dwie powszechnie akceptowane metody immunoterapii alergenowej. Po pierwsze iniekcyjna, która polega na tym, że lekarz alergolog podaje szczepionkę podskórnie, początkowo co kilka dni, następnie co 30 dni , przez 3-5 lat. Szczepionki alergenowe podawane drogą podskórną muszą być podawane przez lekarza alergologa w warunkach zapewniających pacjentowi bezpieczeństwo i komfort.

Po drugie podjęzykowa, w której pacjent zażywa szczepionkę samodzielnie w domu, codziennie przez 3-5 lat. W przypadku alergii na pyłki roślin możliwe jest również stosowanie szczepionek alergenowych przez kilka miesięcy w roku, przed i podczas sezonu pylenia roślin. Szczepionki do immunoterapii podjęzykowej produkowane są w postaci kropli lub tabletek podjęzykowych. Lekarz podczas kontrolnych wizyt ocenia przebieg i skuteczność leczenia. Najnowocześniejsza immunoterapia alergenowa w postaci tabletek jest szczególnym narzędziem skutecznie wykorzystywanym w walce z alergią i leczy przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy – powiedział  Andrzej Emeryk. W przeciwieństwie do szczepionki jest to bardzo komfortowa metoda leczenia alergii, gdyż nie wywołuje strachu i niepotrzebnego stresu.

Na świecie 53% wszystkich preparatów stosownych w leczeniu alergii stanowią preparaty podskórne zaś pozostałe to preparaty podjęzykowe. W Polsce rynek zdominowany jest przez metody podskórne. Stanowią one 84% wszystkich szczepionek. Metody podjęzykowe w tabletkach i kroplach stanowią około 16% preparatów.

Andrzej Emeryk wytłumaczył, iż z badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne wynika, że 40% alergologów nie prowadzi odczulania w Polsce- choć mają kontrakty z NFZ. Co więcej większość z nich stosuje terapię podskórną, ale mało który z nich stosuje w leczeniu alergików terapię podjęzykową. Dodał, że choć lekarze są wykształceni, to wolą stosować stare, sprawdzone metody w postaci szczepionek podskórnych. Zdaniem Emeryka główną przyczyną niewielkiego zastosowania terapii podjęzykowej w postaci tabletek w Polsce jest brak refundacji leku.

– Brak odpowiedniego opunktowania w kontrakcie NFZ zniechęca lekarzy do leczenia tą metodą. Po co mają to robić, skoro i tak nie dostają za to pieniędzy- powiedział.

Koszt leczenia pacjentów na wolnym rynku za pomocą szczepionki podskórnej wynosi około 450 zł. Ale dzięki refundacji zmniejsza się do 3 zł. Leczenie metodą podjęzykową kosztuje około 300 zł. Gdyby zostało to refundowane, koszty leczenia obiema metodami byłyby podobne.

Martyna Chmielewska AIP, Fot. Dreamstime

COMMENTS