18.6 C
Chicago
czwartek, 16 maja, 2024

Antoni Macierewicz: na początku sierpnia komisja ds. wpływów rosyjskich będzie mogła powstać i rozpocząć działania

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Senat w najbliższych dniach musi podjąć decyzję ws. noweli ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich, wtedy Sejm rozstrzygnie ją zapewne pod koniec lipca, prezydent zapowiedział, że natychmiast ją podpiszę, więc na początku sierpnia ta komisja będzie mogła powstać – powiedział PAP wiceszef PiS Antoni Macierewicz.

Macierewicz został zapytany przez PAP o to, kiedy powstanie komisja ds. wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Prezydencką nowelizacją ustawy w tej sprawie zajmie się Senat na posiedzeniu rozpoczynającym się w środę. W zeszły czwartek senackie komisje opowiedziały się za odrzuceniem nowelizacji.

 

„Czekamy na decyzję Senatu i dopiero wtedy, kiedy ona zapadnie, a to jest już kwestia najbliższych dni, kiedy im (Senatowi) termin – że tak powiem – się kończy i będą musieli podjąć tę decyzję” – powiedział były szef MON. „Wtedy Sejm rozstrzygnie to zapewne w końcu lipca” – dodał.

 

„Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze natychmiast tę ustawę. Tak więc w początkach sierpnia ta komisja będzie mogła powstać i rozpocząć jak najszybciej działania, bo to jest niesłychanie istotne dla bezpieczeństwa państwa polskiego” – podkreślił Macierewicz.

 

Na pytanie, czy już wiadomo kto w tej komisji zasiądzie, wiceszef PiS odparł, że „w tej sprawie prowadzone są rozmowy”. „Na pewno dopóki nie będzie legalnej sformalizowanej ustawy, dopóty publiczna dyskusja na ten temat nie jest właściwa” – dodał Macierewicz.

 

29 maja br. prezydent Andrzej Duda podpisał – powstałą z inicjatywy PiS – ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie. Zgodnie z nią termin na zgłaszanie kandydatów do komisji to 14 dni od wejścia ustawy w życie, czyli 14 czerwca, jednak nie przedstawiono jeszcze kandydatów do tej komisji.

 

2 czerwca prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt nowelizacji ustawy o komisji, który zmienia m.in. zasady wyboru przewodniczącego i pozostałych członków komisji. W uzasadnieniu prezydenckiego projektu noweli ustawy o komisji napisano, że jego celem jest wprowadzenie zmian w ustawie, zmierzających do zniesienia możliwości stosowania przez komisję środków zaradczych, zmiany trybu odwoławczego od decyzji komisji – z sądów administracyjnych na sądy powszechne, a także wykluczenia możliwości pełnienia funkcji członka komisji przez posła lub senatora oraz zwiększenia niezależności komisji i transparentności postępowań przed nią i ujednolicenia w ramach systemu prawnego ochrony tajemnic zawodowych.

 

Sejm uchwalił nowelizację 16 czerwca. (PAP)

 

autor: Edyta Roś

 

ero/ par/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520