HomePOLSKA

Andrzej Duda wygrywa pierwszą turę wyborów. W drugiej górą Rafał Trzaskowski

Andrzej Duda wygrywa pierwszą turę wyborów. W drugiej górą Rafał Trzaskowski

Andrzej Duda zwiększa swoją przewagę nad resztą kandydatów na prezydenta i o wejście do drugiej tury może być spokojny – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla “Polityki”.  Z sondażu wynika, że zwycięstwo w niej będzie już dużo trudniejsze i to Rafał Trzaskowski może zostać nowym prezydentem.

 

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się już w najbliższą niedzielę 28 czerwca. Z sondażu IBRiS dla “Polityki” wynika, że do wyłonienia nowego prezydenta niezbędna będzie druga tura (która odbędzie się 12 lipca). W pierwszej zdecydowanie wygrywa jednak Andrzej Duda.

Urzędujący prezydent może liczyć na 43,1 proc. głosów. W poprzednich sondażach jego poparcie oscylowało w granicach 40-41 proc., co oznacza, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości na ostatniej prostej kampanii wyborczej zanotował wzrost.

Trzaskowski wyhamował, ale czy ktoś może go dogonić?

Drugie miejsce w badaniu zajął Rafał Trzaskowski. Prezydenta Warszawy popiera 27,4 proc. ankietowanych. Jest to wynik, który kandydat Platformy Obywatelskiej osiągał w kilku poprzednich sondażach (w niektórych jego poparcie wynosiło ok. 30 proc.). Wniosek z badania jest jeden – tuż przed wyborami poparcie dla Trzaskowskiego wyhamowało.

Ale nie oznacza to, że prezydent stolicy musi z niepokojem oglądać się na goniący go peleton. Szymon Hołownia, który w sondażu osiągnął trzeci najlepszy wynik, może liczyć na 10,1 proc. głosów. Kolejne miejsce zajął Władysław Kosiniak Kamysz. Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera 7,5 proc. respondentów.

Z kolei na Krzysztofa Bosaka z Konfederacji chce zagłosować 6,2 proc. ankietowanych. Ostatnie miejsce w badaniu zajął Robert Biedroń. Kandydat Lewicy może liczyć na 4,5 proc. głosów. Liczba respondentów niezdecydowanych, na kogo zagłosują, to 1,2 proc.

Wyniki sondażu (w proc.):

  • Andrzej Duda – 43,1
  • Rafał Trzaskowski – 27,4
  • Szymon Hołownia – 10,1
  • Władysław Kosiniak-Kamysz – 7,5
  • Krzysztof Bosak – 6,2
  • Robert Biedroń – 4,5
  • niezdecydowani – 1,2

Trzaskowski wygrywa w drugiej turze

O ile prezydent Andrzej Duda o wejście do drugiej tury może być spokojny, o tyle zwycięstwo w niej będzie już dużo trudniejsze. Z sondażu IBRiS wynika, że to Rafał Trzaskowski może zostać nowym prezydentem.

Głos na urzędującego prezydenta zamiera oddać 45,2 proc. ankietowanych, natomiast kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał poparcie na poziomie – 46 proc. Aż 8,8 proc. respondentów nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 19-20 czerwca.

Red. Kacper Rogacin PolskaPress AIP

COMMENTS