Andrzej Duda w Financial Times oskarża Rosję o “poststalinowski rewizjonizm”

Andrzej Duda w Financial Times oskarża Rosję o “poststalinowski rewizjonizm”

Andrzej Duda oskarża Rosję o “poststalinowski rewizjonizm”. Prezydent rozmawiał z dziennikarzami Financial Times – między innymi o niedawnych słowach Władimira Putina, którzy obarczał nasz kraj częściową winą za II Wojnę Światową.

“Słowa Władimira Putina to kompletne wypaczenie historycznej prawdy” – mówi dziennikarzom polski prezydent. I dodaje: “My nazywamy to wprost: to ideologia., rodzaj poststalinowskiego rewizjonizmu. Andrzej Duda dodaje, że z perspektywy polskich władz nie ma znaczenia, czy słowa Władimira Putina wypowiadane są na użytek wewnętrznej propagandy, czy też stanowią część nowoczesnego, hybrydowego konfliktu. “Dla nas ważne jest to, że historyczne kłamstwo szerzy się po świecie. Nie możemy tego zaakceptować” – deklaruje Andrzej Duda.

Prezydent tłumaczy, że jego nieobecność na obchodach rocznicy Holocaustu w Yad Vashem również wpisuje się w sprzeciw wobec retoryki Moskwy. Bo – jak podkreśla Andrzej Duda- 23 stycznia przemawiać będzie Władimir Putin, a miejsce na polskie przemówienie w programie się nie znalazło. Prezydent podkreśla jednocześnie, że to uroczystość prywatna, nie państwowa i jest przekonany, że jego nieobecność nie nadwyręży stosunków na linii Warszawa – Tel Awiw.

Prezydent ostrzega też przed próbami złagodzenia unijnych sankcji wobec Rosji za jej działania na Ukrainie. “Sądzimy, że takie zachowanie tylko zachęci Moskwę do agresywnego działania, co pokazało ostatnie 12 lat, poczynając od ataku na Gruzję w 2008 roku” – mówi Andrzej Duda.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0