HomeŚwiat

Ambasador Mosbacher tłumaczyła zasady ruchu bezwizowego

Ambasador Mosbacher tłumaczyła zasady ruchu bezwizowego

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce przeprowadziła telekonferencję na temat programu Visa Waiver. W rozmowie z przedstawicielami polonijnych mediów w USA, Georgette Mosbacher tłumaczyła okoliczności swoich działań i zasady ruchu bezwizowego.

Amerykańska ambasador na początku telekonferencji zdradziła, że od lat łączą ją bliskie relacje z polską społecznością w USA. Ma to związek z dorastaniem w miejscowości niedaleko Chicago. Tłumacząc swoje działania w sprawie zniesienia wiz powiedziała, że zrozumiała wagę tej sprawy po objęciu placówki w Warszawie. “Podczas pierwszego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, wytłumaczył mi znaczenie ruchu bezwizowego dla Polaków.

Powiedział coś, co bardzo mnie poruszyło, że to sprawa narodowej dumy” – mówiła Georgette Mosbacher
Ujawniając okoliczności działań, zwróciła uwagę na wrześniowe spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Nowym Jorku. Miało wtedy paść pytanie, czy sprawę można rozwiązać tak, żeby Polacy mogli odwiedzać rodziny w USA już w zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce tłumaczyła też techniczne aspekty związane z wypełnianiem wniosków o podróż w komputerowym systemie ESTA.

Zwracała uwagę, że przyznawane pozwolenia, dotyczące ruchu bezwizowego, trzeba będzie odnawiać co dwa lata.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/mcm/kj

COMMENTS