12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Algieria bliżej demokracji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Algierscy parlamentarzyści wprowadzili znaczące zmiany w konstytucji, między innymi limit kadencji dla prezydenta.
Będzie mógł on rządzić krajem przez maksymalnie dwie kadencje. Tym samym władze odchodzą od zmian kierującego państwem Abdelaziza Boutefliki, wprowadzonych w 2008 roku, dzięki którym mógł po raz trzeci startować w wyborach rok później. Od 2014 roku trwa jego czwarta kadencja.
Ponadto, prezydent będzie musiał konsultować z parlamentarną większością kandydaturę na premiera. Będzie musiała też powstać niezależna komisja wyborcza, nadzorująca przebieg głosowań. W konstytucji uznano również język tamazight, którym posługuje się miejscowa społeczność Berberów. W regionach, które zamieszkuje, będzie mógł być nauczany w szkołach, jednak władze na razie nie uczyniły z niego języka urzędowego.
Zmiany zyskały powszechne poparcie w parlamencie – „za” głosowało 499 z 516 deputowanych, jednak deputowani opozycji zbojkotowali głosowania. Twierdzą też, że zmiany tak naprawdę sprzyjają obecnej większości parlamentarnej i prezydentowi.
Reformy prezydent Bouteflika zapowiadał już po protestach Arabskiej Wiosny sprzed 5 lat. W odróżnieniu od większości krajów regionu, w Algierii nie doszło wtedy do zmiany władz.

IAR/AFP/to/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520