HomeKultura

Adele i David Bowie to najwięksi wygrani Grammy. Nagrodą uhonorowano Krzysztofa Pendereckiego

Adele i David Bowie to najwięksi wygrani Grammy. Nagrodą uhonorowano Krzysztofa Pendereckiego

Adele i David Bowie to najwięksi wygrani 59 ceremonii rozdania muzycznych nagród Grammy.

Uroczystość odbyła się w Los Angeles. Przyznaje je amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji. W kategorii “Muzyka Chóralna” nagrodę otrzymał Krzysztof Penderecki.
Tegoroczna gala była wielkiem triumfem brytyjskiej wokalistki Adele, która zdobyła aż pięć statuetek i pokonała rekordzistkę Grammy, Beyonce. Brytyjka nieoczekiwanie stwierdziła, że to właśnie Beyonce bardziej zasługuje na statuetkę w kategorii “najlepszy album”.
– Nie mogę przyjąć tej nagrody. Jestem zaszczycona i bardzo wdzięczna, ale Beyonce to artystka mojego życia – powiedziała Adele, odbierając Grammy za najlepszy album 2016 roku. Nie wiadomo jednak czy artystka oficjalnie zrzekła się nagrody. Jeśli tak, zdarzyłoby się to drugi raz w historii “muzycznych Oscarów”. W 1990 r. Sinead O’Connor odmówiła przyjęcia nagrody za płytę “I Do Not Want What I Have Not Got” w akcie protestu przeciwko “komercjalizacji” Grammy.
Płyta Adele “25” była jednak międzynarodowym bestsellerem i pod kątem sprzedaży pokonała “Lemonade” Beyonce w stosunku 10 do 1. Brytyjka została również doceniona przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki w aż czterech innych kategoriach: najlepszy album pop oraz piosenka roku, nagranie roku i najlepszy występ pop za hit “Hello”. Z kolei Beyonce otrzymała statuetkę Grammy za najlepszy album – współczesna muzyka urban oraz teledysk do piosenki “Formation”, który był komentarzem dotyczącym sytuacji Afroamerykanów w USA. Beyonce ma już na koncie 62 nominacje do Grammy, a zwyciężyła 22 razy – to najwięcej spośród wszystkich artystek.

 

 

Pięć statuetek złotego gramofonu pośmiertnie przyznano Davidowi Bowie za album ”Blackstar”.

 

W kategorii “Muzyka Chóralna nagrodą Grammy uhonorowano Krzysztofa Pendereckiego za album “Penderecki conducts Penderecki”. Utwory nagrali pod jego batutą muzycy Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej. Album prezentuje przekrój twórczości artysty. Jest pierwszą płytą z planowanego cyklu, prezentującego dzieła orkiestrowo – chóralne jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów.

 

Pod koniec ceremonii wspomniano artystów których na zawsze pożegnalismy w ostatnim czasie. Bruno Mars muzycznie oddał hołd Princowi. Mini koncert Adele był poświęcony George Michaelowi.


Nagrody Grammy, nazywane muzycznymi Oscarami, są przyznawane w 82 kategoriach.

IAR/, Jan Pachlowski /Chicago/zr

COMMENTS