17.6 C
Chicago
piątek, 3 maja, 2024

Abbott dopiął swego? Ciężar kryzysu migracyjnego przechyla się w stronę Kalifornii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Lokalne władza alarmują, że Kalifornia zaczyna przejmować ciężar kryzysu migracyjnego. Kiedy w Teksasie spadają wskaźniki nielegalnych przekroczeń granicy, te same liczby wzrastają w Złotym Stanie. Przy kalifornijskim odcinku granicy USA-Meksyk koczują tysiące osób z Kolumbii i Ekwadoru, ale także z Chin i Rwandy. Są nawet Haitańczycy, którzy wedle wszelkiej logiki powinni dobijać raczej prowizorycznymi tratwami do brzegów Florydy. Najwyraźniej jednak „szlak kalifornijski” staje się dla migrantów coraz bardziej atrakcyjny.

Po wybuchu pandemii COVID-19 na dobre rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych kryzys migracyjny. W ciągu kilku ostatnich lat do USA dostały się miliony nielegalnych imigrantów. Główny ciężar nawały obcych przyjął Teksas, którego gubernator – Greg Abbott – podjął rękawicę i z poziomu stanu stara się zatamować masowy napływ migrantów z terytorium Meksyku, a w rzeczywistości z całego świata.

W pierwszych miesiącach 2023 roku Operacja Lone Star Abbotta zaczęła przynosić wymierne efekty. Wskaźniki nielegalnych przekroczeń granicy zaczęły spadać. W styczniu w sektorze Del Rio odnotowano kilkaset zatrzymań migrantów dziennie. Jeszcze w grudniu liczyło się je w tysiącach.

W analogicznym okresie rosła presja migracyjna na inny odcinek granicy USA z Meksykiem – na pogranicze kalifornijskie. W San Ysidro – 16 mil na południe od San Diego – liczba nielegalnych przekroczeń granicy wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 85 procent!

Z uwagi na przepełnienie ośrodków detencyjnych i/lub brak środków na ich finansowanie kalifornijskie służby przeprowadzają kontrolę nielegalnych imigrantów, a następnie wypuszczają ich na dworcu w San Diego, skąd ci udają się w dalszą drogę – do znajomych i krewnych, którzy już są w USA.

Choć Kalifornia to bastion Demokratów, aż 62 procent mieszkańców Złotego Stanu uważa, że granice USA nie są odpowiednio zabezpieczone. Tyko 30 procent Kalifornijczyków jest zdania, że sytuacja znajduje się pod kontrolą – według styczniowego badania UC Berkeley Institute of Government Studies.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520