16.3 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Sprawa sędziego Janusza K. z Kościerzyny. Zbigniew Ziobro domaga się, by wrócił do więzienia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Skazany za przyjęcie łapówek na łączną kwotę ponad 100 tys. zł, były sędzia Janusz K. z Kościerzyny, powinien wrócić za kraty – przekonują słupscy prokuratorzy, którym polecenie w tej sprawie wydał prokurator generalny, Zbigniew Ziobro. K. opuścił więzienie po odsiedzeniu 7 miesięcy z zasądzonego wyroku 4 lat pozbawienia wolności decyzją Sądu Najwyższego.

Były sędzia Sądu Rejonowego w Kościerzynie, Janusz K. został skazany za czterokrotne przyjęcie korzyści majątkowych na łączną kwotę ponad 100 tys. zł, w zamian za korzystne rozstrzygnięcia dla podsądnych. Efektem pracy sądów dwóch instancji był dla niego wyrok 4 lat bezwzględnego pozbawienia wolności orzeczony w 2017 roku. Jednak przed tygodniem . Teraz głos w sprawie, z polecenia prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobry, Prokuratura Okręgowa w Słupsku, która złożyła wniosek o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności.

 

„Ostatnie chronologicznie czyny o charakterze korupcyjnym zostały popełnione przez skazanego sędziego w 2008 roku i należyty brak reakcji karnej Wymiaru Sprawiedliwości może być bulwersujący oraz wpływać negatywnie na wychowawcze cele kary, zarówno w odbiorze indywidualnym, jak i społecznym” – napisała we wniosku o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności prok. Katarzyna Mądry, Prokurator Okręgowy w Słupsku. Śledczy podkreślają, że z 4-letniego wyroku więzienia sędzia faktycznie „odsiedział” zaledwie 7 miesięcy.

 

Przekonują również, że „wykonania kary pozbawienia wolności jest konieczne i uzasadnione z uwagi na czas popełnienia przypisanych skazanemu czynów, ogólne zasady wymiaru kary, które wskazują na konieczność niezwłocznego wykonania kary pozbawienia wolności, tak aby była ona postrzegana jako nieuchronna, a także potrzebę przestrzegania porządku prawnego oraz zasady prewencji ogólnej i szczególnej”. Zwracają również uwagę, że Sąd Najwyższy uchylił wyrok w części dotyczącej tylko 1 z 4 przestępstw, nie podważał więc trzech z czterech orzeczonych wobec sędziego tzw. kar cząstkowych wynikających ze skazania za 3 pozostałe przestępstwa korupcyjne.

 

– Były sędzia Sądu Rejonowego w Kościerzynie Janusz K. prawomocnie został zatem skazany za popełnienie trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym. W mocy pozostają zatem jednostkowe kary pozbawienia wolności orzeczone za te przestępstwa: za drugi czyn: 2 lata pozbawienia wolności, za trzeci czyn: 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz za czwarty czyn: 10 miesięcy pozbawienia wolności – wymienia prok. Ewa Bialik, rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej. I dodaje: – W ocenie Prokuratora Generalnego obowiązkiem Sądu było natychmiastowe zarządzenie wykonania jednostkowych kar pozbawienia wolności, prawomocnie orzeczonych za trzy korupcyjne przestępstwa.

 

Wiesław Pierzchała aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520