20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

97. rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

97 lat temu, 10 lutego 1920 roku, w Pucku odbyła się uroczystość zaślubin Polski z Bałtykiem. Generał broni Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego wrzucił do morza platynowy pierścień, przekazany przez Gdańską Polonię. Był to symboliczny akt powrotu naszego kraju nad Bałtyk.

Polska odzyskała dostęp do morza, na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Wcześniej straciliśmy go w wyniku rozbiorów. Był to pas wybrzeża o długości 140 kilometrów.
Po ratyfikacji traktatu przez Niemcy, zaczęło się przejmowanie tych terenów. Zadanie powierzono Frontowi Pomorskiemu. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 1920 roku od przejęcia Torunia.
10 lutego 1920 roku w uroczystości zaślubin w Pucku wzięli udział przedstawiciele władz: wicepremier Wincenty Witos, minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, a także marszałek Sejmu Maciej Rataj.
Nad brzegiem morza znajdowali się żołnierze 1. Batalionu Morskiego oraz ułani krechowieccy i artylerzyści. Wojskowi oddali honory, a sztandary schylili, zanurzając częściowo w wodzie. Generał Haller wjechał konno do Bałtyku i powiedział: „Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania”. Następnie wrzucił do wody jeden z pierścieni podarowanych przez Gdańską Polonię.
Wydarzenia powrotu Polski nad Bałtyk upamiętnia wbity w ziemię słup w puckim porcie z wyrytym napisem: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze”.

IAR, Obraz Zaślubiny Polski z Bałtykiem autorstwa Wojciecha Kossaka

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520