23 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

90 proc. Ukraińców w Polsce jest zadowolonych ze swojej pracy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

90 proc. Ukraińców w Polsce jest zadowolonych ze swojej pracy, a nowego zatrudnienia szuka co 10. osoba – wynika z badania firmy Gremi Personal. Jak dodano, 30 proc. przybyszów z Ukrainy twierdzi, że potrafi się już porozumieć w języku polskim.

Zgodnie z badaniem Gremi Personal, 17 proc. wysoko wykwalifikowanych Ukraińców w Polsce znalazło pracę w dziedzinie, w której pracowali na Ukrainie, 50 proc. twierdzi, że jest w trakcie poszukiwania takiej pracy, a 33 proc. uważa, że to niemożliwe.

 

Jak przypomniano, według danych ZUS oficjalnie w Polsce zatrudnionych jest 739 tys. obywateli Ukrainy.

 

„90 proc. Ukraińców w Polsce twierdzi, że jest zadowolonych ze swojej pracy, a tylko 10 proc. respondentów nie i szuka innego zatrudnienia” – wynika z raportu przekazanego PAP.

 

Jak wskazano, 60 proc. Ukraińców pracujących w Polsce jako pracownicy fizyczni twierdzi, że nie może znaleźć pracy o wyższych kwalifikacjach, ponieważ nie zna języka polskiego. 15 proc. uważa, że przy zatrudnianiu Polacy dają pierwszeństwo swoim obywatelom, a 12 proc., że ich dyplom nie został uznany w Polsce. 13 proc. respondentów przyznaje, że w Ukrainie również nie mieli dobrej pracy.

 

50 proc. badanych uczy się języka polskiego, jednocześnie twierdząc, że język ten jest dla nich trudny; 30 proc. uważa, że potrafi się już porozumieć, 10 proc., że wystarcza im język ojczysty, a 10 proc. oznajmiło, iż nauczyło się już języka polskiego – wynika z raportu. Jak zauważono, 50 proc. respondentów nigdy nie zmieniło pracy w ciągu roku, 25 proc. zmieniło raz, 13 proc. dwa razy, 8 proc. trzy razy, a 4 proc. – więcej niż trzy razy.

 

Dyrektorka Departamentu Rekrutacji Międzynarodowych Gremi Personal Anna Dzhobolda zwróciła uwagę, że przez ostatnie 10 lat Ukraińcy stanowili większość siły roboczej w Polsce, ale pełnoskalowa rosyjska wojna w Ukrainie zmieniła ten trend. „Teraz pracownicy fizyczni mogą znaleźć pracę wymagającą wysokich kwalifikacji. Wynika to z otwarcia się wielu ukraińskich firm w Polsce w ubiegłym roku. Przedsiębiorstwa pochodzące z Ukrainy chętnie zatrudniają Ukraińców. Dzięki temu wysoko wykwalifikowani specjaliści mają szansę na zajęcie dobrych stanowisk” – oceniła.

 

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone przez firmę Gremi Personal w lutym 2023 r. wśród 1350 Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego ub.r. (PAP)

 

Badanie: 3/4 przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy zostanie na Wielkanoc w naszym kraju

Niemal 3/4 przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy (74 proc.) planuje pozostać w okresie Wielkanocy w naszym kraju, prawie połowa z nich (45 proc.) spędzi ten czas wspólnie z rodziną, która także przebywa w Polsce – wynika z badania „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce”.

Badanie przeprowadziły Platforma Migracyjna EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Autorzy badania wskazują, że 74 proc. przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy planuje spędzić okres świąt Wielkanocy w Polsce. Wśród głównych powodów takiej decyzji respondenci wymieniają obawy i utrudnienia związane z trwającą wojną w Ukrainie (46 proc.) oraz obecność w Polsce rodzin i bliskich uchodźców (31 proc.). Jedynie 14 proc. ankietowanych przyznało, że powodem pozostania w Polsce w okresie świątecznym jest praca zarobkowa.

 

Święta w rodzinnym gronie w Polsce spędzi 45 proc. uchodźców wojennych z Ukrainy, a co trzeci respondent (36 proc.) będzie kontaktował się (telefonicznie lub online) z bliskimi, którzy nie mieszkają w naszym kraju.

 

Co dziewiąty uchodźca (11 proc.) deklaruje, że spędzi święta ze znajomymi Polakami. Zdaniem autorów badania, świadczy to o stale pogłębiających się więziach między sąsiadującymi narodami, jak i bliskości kulturowej.

 

Ankietowanych zapytano o towarzyszące im w okresie tegorocznych świąt emocje. Pierwsze miejsce zajmuje nadzieja, na którą wskazała niemal połowa respondentów (47 proc.). Na drugim miejscu przybywający w Polsce uchodźcy wojenni wskazali wdzięczność (28 proc.). Równie często badani odczuwają optymizm (23 proc.), radość (21 proc.), ale także smutek (23 proc.).

 

Z badania wynika również, że największa grupa uchodźców wojennych z Ukrainy przybywających w naszym kraju (36 proc.) będzie obchodzić tegoroczną Wielkanoc zgodnie z wcześniejszą wschodnią tradycją, czyli według kalendarza juliańskiego – 16 kwietnia. Jednak 23 proc. respondentów deklaruje, że będzie świętować według obu kalendarzy, a 20 proc. – wyłącznie według kalendarza gregoriańskiego (9 kwietnia). To – zdaniem autorów badania – wskazuje na trwającą w Ukrainie dyskusję o odstąpieniu od kalendarza wschodniego na rzecz kalendarza, którym posługuje się m.in. Kościół katolicki.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 23-28 marca 2023 roku w różnych miastach i regionach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze, Sieradzu, Tarnowie, Przemyślu, Szydłowcu, Wadowicach i Krynicy Górskiej. Wzięło w nim udział 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. (PAP)

 

Autorka: Agata Zbieg

 

agz/ mir/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520