18.9 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

75-lecie podpisania traktatu waszyngtońskiego. Sikorski: Kiedy powstawało NATO, Polska była uwięziona po złej stronie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kiedy powstał Sojusz Północnoatlantycki, Polska była uwięziona po złej stronie – powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas ceremonii upamiętniającej 75-lecie podpisania traktatu waszyngtońskiego.

„Kiedy NATO zostało założone mój kraj, Polska, był uwięziony po złej stronie. Sowiecka, komunistyczna dominacja oznaczała, że gdyby doszło do wojny, polscy żołnierze musieliby słuchać rozkazów naszych wrogów, by walczyć z przyjaciółmi. Tragiczna sytuacja” – przypomniał Sikorski.

Traktat Północnoatlantycki podpisało w 1949 r. w Waszyngtonie 12 państw: USA, Kanada, Belgia, Dania, Francja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia i Wielka Brytania. Sojusz powstał jako przeciwwaga dla Związku Sowieckiego i miał utrzymać obecność wojsk amerykańskich w Europie po II wojnie światowej.
„Na szczęście imperium zła upadło pod ciężarem swojego okrucieństwa i wewnętrznych sprzeczności. Byliśmy zdeterminowani, by przystąpić do NATO w 1999 r. ponieważ przeczuwaliśmy, że okienko możliwości nie będzie trwało wiecznie” – dodał szef polskiej dyplomacji, podkreślając, że nasz kraj cały czas miał świadomość z potencjału przemocy drzemiącego w Moskwie.
„Niestety Rosja znów jest w natarciu. Ale na szczęście my jesteśmy tam gdzie nasze miejsce: w towarzystwie demokracji, wśród przyjaciół, w domu. Znów się przeciwstawiamy. Jak skała. Zwyciężmy ponownie” – podkreślił Radosław Sikorski w kwaterze głównej Sojuszu.
Podczas tej samej ceremonii sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wspominał o swojej służbie w norweskim wojsku w 1979 roku. „Gdyby wówczas wybuchła wojna trafilibyśmy na pierwszą linię frontu. Ale nie bałem się, bo wiedziałem, że nie jesteśmy sami, że mamy za sobą Sojusz” – powiedział.
Jak zauważył, przez 75 lat istnienia NATO mierzyło się z różnymi wyzwaniami. W 2001 roku po ataku z 11 września w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy uruchomiony został art. 5 traktatu, który mówi o tym, że atak na jednego członka, jest atakiem na cały Sojusz. Kolejnym punktem zwrotnym w historii NATO była aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku, po której NATO postanowiło wzmocnić wspólne zdolności obronne – podkreślił Stoltenberg.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520