20.7 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

71. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W dawnym niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück uczczone zostaną dziś zamordowane tam kobiety.

Z udziałem byłych więźniarek, lokalnych władz, przedstawicieli ambasady polskiej i młodzieży na terenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück odbędą się uroczystości, z okazji 71 rocznicy wyzwolenia obozu.
Dzisiejsze uroczystości będą miały niezwykle symboliczny wymiar, mówi konsul polskiej ambasady w Berlinie Marcin Jakubowski. Ich głównym celem jest upamiętnienie zamordowanych tu kobiet ale, dodaje konsul, pamięć o tym co się wydarzyło w Ravensbrück jest też ważna i potrzebna dla dalszego procesu pojednania, a także by w przyszłości nie dochodziło do podobnych wydarzeń.
Dzisiejsze uroczystości dla byłych więźniarek mają wyjątkowe znaczenie, mówi Alicja Kubecka. Była więźniarka tłumaczy, że jej obecność w Ravensbrück to zobowiązanie wobec jej zamordowanych przyjaciółek, które zostały później spalone a ich prochy wrzucone do pobliskiego jeziora. To jezioro, wyjaśnia Alicja Kubecka, jest niczym wielki grób i dlatego dziś uczestnicy uroczystości w symbolicznym geście pamięci będą rzucały na wodę kwiaty.
Przyjazd do dawnego obozu Ravensbrück wywołuje także bolesne wspomnienia. Krystyna Zając podkreśla, że najtrudniejsze do zniesienia były poranne apele. Już od 4 rano wyły syreny, a apele trwały nierzadko kilka godzin, podczas nich pilnujące więźniarek często je biły, upokarzały i upodlały, co zdaniem Krystyna Zając było najgorsze.
Kobiety były głodzone, bite, zastraszane, do tego część z nich poddawana była eksperymentom pseudomedycznym. Taki koszmar przeżyła Wanda Rosiewicz. więźniarka wspomina, że w trakcie operacji jej rany zostały zainfekowane, nie chciały się goić, a największą torturą był przerażający ból.
W latach 1939-1945 w obozie więziono 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Spośród 40. tysięcy Polek, obóz przeżyło 8 tysięcy.
Gdy 30 kwietnia 1945 roku czerwonoarmiści weszli na teren Ravensbrück, zastali w nim około 3. tysięcy wycieńczonych i chorych kobiet oraz kilkuset mężczyzn z pobliskiego podobozu.

IAR /Witold Banach/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520