23.7 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Prezydent za zaostrzeniem kar za przestępstwa, których ofiarami są dzieci

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda jest za zaostrzeniem kar wobec osób popełniających przestępstwa, których ofiarami są dzieci.

Projekt nowelizacji kodeksu karnego i ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich trafił do Sejmu. Został przygotowany przy współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka. Celem zmian jest zwiększenie poziomu ochrony małoletnich oraz osób nieporadnych ze względu na swój stan psychiczny lub fizyczny.
Prezydencki minister Andrzej Dera powiedział IAR, że od momentu wejścia nowelizacji w życie sprawcy przestępstw wobec dzieci będą traktowani surowo. „Sprawca rozboju w stosunku do małoletniego, porzucenia czy pobicia będzie traktowany surowiej niż ktoś, kto pobije dorosłego. To jest naturalne, bo dziecko wymaga szczególnej ochrony” – powiedział minister.
Sądy, wymierzając kary, we wszystkich sprawach będą zobowiązane do sprawdzenia, czy przestępstwo zostało popełnione na szkodę małoletniego. Projekt przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności wobec przestępców, którzy dopuszczą do okaleczenia, uprowadzenia, porzucenia dziecka czy handlu dziećmi. Dziś za przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka do lat 15 grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Według nowych przepisów, będzie to od 3 do 15 lat.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przypomina, że Polska to kraj, który był inicjatorem Konwencji o Prawach Dziecka. „A szlachectwo zobowiązuje” – podkreślał na konferencji prasowej. „Prawodawca daje sygnał, że dzieci są priorytetem, że działania na szkodę dzieci są szczególnie karane, a dzieci szczególnie chronione” – powiedział RPO. Dodał, że do tej pory porzucenie dziecka z narażeniem jego zdrowia i życia było traktowane tak samo jak nielegalne przekroczenie granicy czy ucieczka z zakładu karnego. Nowelizacja kodeksu karnego ma to zmienić.
Projekt wprowadza także obowiązek zawiadomienia organów ścigania na przykład o akcie pedofilskim czy ciężkim pobiciu dziecka. Zdaniem ministra Andrzeja Dery, to sposób na walkę ze znieczulicą społeczną. „Nie można udawać, że nic nie dzieje u sąsiadów, w przypadku gdy dziecko jest maltretowane” – mówił minister.
Sędzia Agnieszka Rękas, która współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka, powiedziała, że projekt jest skierowany na ochronę jednostki. Do tej pory katalog przestępstw, których niezgłoszenie było zagrożone karą, dotyczył spraw związanych z państwem – ochroną przed szpiegostwem, zamachem stanu.
Marek Michalak zapowiedział kampanię informującą o zmianach przepisów. Jak mówił, hasło „Reaguj na przemoc wobec dzieci – masz prawo”, trzeba będzie zastąpić innym „Reaguj – masz obowiązek”.
Andrzej Dera wyraził nadzieję, że projekt w Sejmie zostanie przyjęty jednogłośnie.

Sylwia Białek/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520