500 plus: Świadczenie otrzymają dodatkowo dwa miliony dzieci

500 plus: Świadczenie otrzymają dodatkowo dwa miliony dzieci

Od lipca zasiłek wychowawczy 500 Plus ma być wypłacany także na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ogłosili szczegóły programu. 

Wypłata zasiłku na każde dziecko oznacza, że znika kryterium dochodowe, zgodnie z którym 500 Plus na pierwsze dziecko przysługiwało tylko tym rodzinom, w których dochód nie przekraczał 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawngo. Jak wyjaśniła minister Elżbieta Rafalska.po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Poinformowała, że do tej pory korzystało z niego pół miliona polskich jedynaków, teraz świadczenie otrzymają dodatkowo dwa miliony dzieci.
Aby otrzymać świadczenie trzeba złożyć wniosek. Od 1 lipca za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia w wersji papierowej – wyjaśniła minister Rafalska. Dodała, że samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, ale jeżeli decyzja zostanie wydana po trzech miesiącach, świadczenie wypłacone zostanie z wyrównaniem od 1 lipca. Według minister nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gminy wnioski rozpatrzyły szybciej tym bardziej, że są one znacznie uproszczone.
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że projekt Rodzina 500 Plus na pierwsze dziecko będzie bardzo dobrze odebrany. Zaznaczył, że ten program jest długoterminową inwestycją w nasze dzieci. Premier dodał, że dzisiejszy stan finansów pozwala na realizowanie programów prospołecznych, prorozwojowych.

Informayjna Agencja Radiowa (IAR)/E. Łukowska & # Karol Tokarczyk/Rita/asCOMMENTS

WORDPRESS: 0