HomeKultura

50-ta rocznica śmierci Witolda Gombrowicza

50-ta rocznica śmierci Witolda Gombrowicza

Dzisiaj przypada 50-ta rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Z tej okazji w Vence na południu Francji Andrzej Seweryn przedstawi monodram oparty na fragmentach „Dzienników” pisarza, który odszedł w wieku 65 lat.

W Vence Witold Gombrowicz spędził u boku swojej żony Rity ostatnie lata życia. I tam też zmarł. Na drugim piętrze mieszczącej się przy rynku kamienicy urządzono muzeum poświęcone pisarzowi. Wprawdzie nie ma tam wielu przedmiotów osobistych, ale jest wiele fotografii oraz informacji dotyczących pisarza. Uroczystości rocznicowe odbędą się we Francji i w Polsce, do której po wojnie Witold Gombrowicz nigdy nie wrócił.

Pisarz, który ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, debiutował „Pamiętnikiem z okresu dojrzewania” jednak rozgłos przyniosło mu „Ferdydurke”. Także w Polsce międzywojennej ukazał się pierwszy jego, grany do dzisiaj, również na scenach Londynu i Paryża, utwór dramatyczny – „Iwona księżniczka Burgunda”. Wojna zastała go w Argentynie, swoim przeżyciom tam poświęcił wspomnienia, opublikowane po śmierci pisarza. Współpracował z paryską Kulturą i Instytutem Literackim, a także przez dwa lata z rozgłośnią Radia Wolna Europa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/dwCOMMENTS