10.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Warszawie odbędą się główne obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Oprócz uroczystości oficjalnych nie zabraknie wydarzeń edukacyjnych, przybliżających wydarzenia z lat 1981-1983. Po południu odbędą się manifestacje Komitetu Obrony Demokracji oraz Prawa i Sprawiedliwości.

O 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych kobietom prześladowanym, aresztowanym i internowanym w stanie wojennym. Ceremonia będzie połączona z Lekcją RP pt. „Nasza solidarność”. Wcześniej (o 11:15) w Pałacu Prezydenckim wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk w towarzystwie Zofii Romaszewskiej wręczy nadane przez prezydenta Krzyże Wolności i Solidarności kobietom represjonowanym w stanie wojennym.
O 15:00 w siedzibie powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie zaplanowano uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych byłym działaczom opozycji antykomunistycznej. W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokona prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
Przez cały dzień (w godz. 10-18:00) będzie można wziąć udział w żywej lekcji historii w jeżdżącym ulicami Warszawy ikarusie. Autobus będzie poruszał się szlakiem miejsc związanych ze stanem wojennym. W ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowano prelekcje historyków i śpiewanie piosenek z tamtego okresu.
Na 17:30 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN przewidziano spotkanie dotyczące najnowszej książki dr Grzegorza Majchrzaka „Tajemnice stanu wojennego”.
Instytut zachęca również, by o 19:30 włączyć się w akcję „Zapal Światło Wolności”. Nawiązuje ona do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan.
Po południu zaplanowano również kilka manifestacji. Marsz Komitetu Obrony Demokracji „Stop dewastacji Polski” ma rozpocząć się o 16:30 na rondzie de Gaulle’a. Manifestacja przejdzie Alejami Jerozolimskimi pod siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Tam zgromadzenie ma się rozpocząć o 17:00.
Obchody rocznicowe grudnia zaplanowało również Prawo i Sprawiedliwość. O 18:00 na Placu Trzech Krzyży szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński wygłosi przemówienie. Przewidziano również wystąpienia działaczy opozycji PRL. Po uroczystościach delegacja PiS złoży kwiaty przed grobem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

TS/IAR, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520