HomeKujawsko-Pomorskie

28. urodziny Radia Maryja. Do Torunia zjechali ministrowie, ale nie było najważniejszych [foto]

28. urodziny Radia Maryja. Do Torunia zjechali ministrowie, ale nie było najważniejszych [foto]

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście na 28. urodziny Radia Maryja dziękował Bogu za dyrektora rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka. I mobilizował słuchaczy przed majowymi wyborami prezydenta RP.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście na 28. urodziny Radia Maryja dziękował Bogu za dyrektora rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka. I mobilizował słuchaczy przed majowymi wyborami prezydenta RP. Na urodziny Radia Maryja, tradycyjnie organizowane w pierwszą sobotę grudnia, zjechali pielgrzymi z całej Polski. Najpierw odwiedzali siedzibę rozgłośni przy ulicy Żwirki i Wigury oraz kompleks przy Porcie Drzewnym, którego centralnym punktem jest kościół pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Popołudniu zjawili się w Arenie Toruń, gdzie od kilku lat odbywa się główna część obchodów kolejnych rocznic powstania Radia Maryja, przede wszystkim urodzinowa msza święta. Wypełniona kilkoma tysiącami pielgrzymów hala zrobiła wrażenie na ojcu Rydzyku.

 

 

 

Mówili mi, że nigdy tu nie było tylu ludzi na żadnej imprezie, tak? – głośno pytał ojciec Rydzyk, a frekwencyjny rekord potwierdził będący wśród urodzinowych gości prezydent Torunia Michał Zaleski. – Głos Radia Maryja jest wciąż bardzo potrzebny. Niesie pokrzepienie, katolickie nauczanie o Bogu i człowieku, ale też odważnie mówi o ważnych sprawach całej naszej wspólnoty narodowej – napisał w liście prezydent Duda. W imieniu premiera przemawiał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. To dowód, jak ostatnio awansował w obozie władzy. – Pamiętamy czas, kiedy powstawało radio. Pamiętamy, jak broniło się na medialnym rynku, mimo kłód rzucanych pod nogi, jak walczyło o koncesje, ile trzeba było trudu, walki, manifestacji. Dumny jestem, że nasze środowisko polityczne stanęło wtedy po stronie Radia Maryja i udało się wygrać bitwę – mówił wicepremier Sasin.

 

 

 

 

Na urodzinach zabrakło jednak prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Jarosława Morawieckiego i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. W ostatnich latach każdy z nich świętował rocznice powstania rozgłośni, chociaż nigdy nie gościli na obchodach jednocześnie. To, że tym razem do Torunia nie przyjedzie prezes PiS, było oczywiste. Jarosław Kaczyński kilka dni temu przeszedł bowiem operację kolana. Na 28. urodziny prezydent, premier i prezes przysłali swoich przedstawicieli. Odczytali oni listy od nieobecnych lub przemawiali w ich imieniu.

 

 

 

Największą wagę miał jednak list prezesa Kaczyńskiego. Odczytał go minister obrony narodowej, wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak. – Dziękujemy Panu Bogu za ten wielki dar, jakim jest Radio Maryja oraz pozostałe przedsięwzięcia podejmowane pod auspicjami czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Dziękujemy Panu Bogu za ten dar, jakim jest osoba ojca Tadeusza Rydzyka. Bez niego, bez jego śmiałej wyobraźni, klarownej myśli, hartu ducha i nieugiętej woli, ten wnoszący się ku niebu jak gotyckie katedry gmach nie zostałby wzniesiony – napisał prezes Kaczyński. Prezes PiS dziękował Rodzinie Radia Maryja za wsparcie w niedawnych wyborach parlamentarnych i mobilizował ją przed majowymi wyborami prezydenta RP. – Dzięki państwa głosom mamy większość bezwzględną w Sejmie i możemy kontynuować polską politykę niepodległościową, politykę wzmacniania naszej politycznej, gospodarczej, kulturowej i duchowej suwerenności, politykę podtrzymywania tego wszystkiego, co składa się na fundament naszej chrześcijańskiej cywilizacji. Czeka nas jeszcze wiosenny bój wyborczy, do którego musimy przystąpić maksymalnie zmobilizowani, bo od jego wyniku zależeć będzie bardzo wiele – podkreślił prezes PiS w liście.

 

 

 

 

Oprócz wspomnianych ministrów na 28. urodziny Radia Maryja przybyli także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i minister środowiska Michał Woś oraz kilku wiceministrów z różnych resortów. Było wielu posłów PiS z Antonim Macierewiczem na czele oraz była poseł Anna Sobecka, a także europosłowie PiS Beata Kempa, Anna Zalewska (była minister edukacji narodowej) i Zbigniew Kuźmiuk. Urodzinową mszę świętą celebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

 

 

 

– Radio Maryja ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami – mówił w homilii. – Idzie straszny walec, chcą nam wyrwać wiarę. Księży nazywają pedofilami, imperatorami. Kamieniują nas, bądźmy odważni. Stójcie przy waszych kapłanach – mówił z kolei ojciec Tadeusz Rydzyk. Apelował m.in. o wsparcie dla obecnego na urodzinach metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia, któremu niedawno grupa księży zarzuciła mobbing i wieloletnie poniżanie.

 

 

 

 

nm aip

COMMENTS