HomeŚwiat

26. Światowy Dzień Chorego

26. Światowy Dzień Chorego

Po raz 26 Kościół katolicki obchodzi dziś Światowy Dzień Chorego. Towarzyszą mu słowa z Ewangelii świętego Jana: “Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”.

 

W specjalnym orędziu na ten dzień papież Franciszek przypomina, że chory potrzebuje drugiego człowieka, zwłaszcza rodziny – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ksiądz Arkadiusz Zawistowski. Jak podkreślił, obecność rodziny ma znaczny wpływ na przebieg choroby i proces leczenia. Nikt nie zastąpi najbliższych, którzy mają dla chorego kojące słowo i wzmacniają go na różne sposoby.

W swoim orędziu papież ostrzega też przed stosowaniem “logiki przedsiębiorstwa”, która na całym świecie dąży do włączenia opieki zdrowotnej w działalność rynkową. Franciszek zwraca uwagę, że skutkiem takiego podejścia jest między innymi odrzucanie ubogich. Papież apeluje, aby szanowana była godność człowieka chorego i żeby był on zawsze stawiany w centrum procesu leczenia.

W orędziu możemy też przeczytać o “macierzyńskim powołaniu Kościoła” w opiece nad osobami chorymi i potrzebującymi.

Papież przypomina również, jak wiele inicjatyw na rzecz chorych Kościół katolicki podejmował w przeszłości. Napisał o szpitalach prowadzonych przez różne zgromadzenia i diecezje. Ta działalność jest kontynuowana także dziś. “Obraz Kościoła, jako ‘szpitala polowego’, otwartego dla wszystkich zranionych przez życie, jest rzeczywistością bardzo konkretną, bowiem w niektórych częściach świata tylko szpitale misyjne i diecezjalne zapewniają niezbędną opiekę zdrowotną ludności” – pisze papież.

W Światowym Dniu Chorego biskupi i księża odwiedzają chorych w szpitalach i domach opieki. W parafiach i w szpitalach odprawiane są msze połączone z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych.

Za chorych będzie modlił się przewodniczący zespołu Episkopatu Polski do spraw Służby Zdrowia i Chorych, biskup Romuald Kamiński. O 9.00 w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża będzie przewodniczył mszy, która zostanie odprawiona w intencji chorych. Transmisja mszy w radiowej Jedynce.

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 roku święty Jan Paweł II. Papież Polak wyznaczył na obchody tego dnia przypadające 11 lutego wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/BP KEP/Grzegorz Maciak/dabr
fot.pixabay.com

COMMENTS