HomeUSAChicago

25. lecie współpracy Gwardii Narodowej stanu Illinois z polskimi silami zbrojnymi

25. lecie współpracy Gwardii Narodowej stanu Illinois z polskimi silami zbrojnymi

CHICAGO: (in. wł.) Gwardia Narodowa stanu Illinois – Illinois National Guard – obchodzi w tym roku 25. rocznicę współpracy z polskimi siłami zbrojnymi.

Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa z udziałem: Evelyn Sanguinetti, Vice Gubernatora Illinois, Gen. Ron Paul, z IIllinois National Guard, Konsula Generalnego RP – Piotra Janickiego,  Stanisława Skoczenia, Bogdana Pukszty z Polonijnej Izby Gospodarczej, Roberta Radkowskiego z Unii Polsko-Słowiańskiej, Michala Niedzińskiego, Prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie Illinois i innych przedstawicieli Polonii. 

Współpraca wojskowa została nawiązana w 1993 roku.

Od tego czasu żołnierze ING i polskich sił zbrojnych często odbywają wspólne ćwiczenia po obu stronach Atlantyku, służą również razem w wielu rejonach światach.

Evelyn Sanguinetti, Vice Gubernator stanu Illinois przekazała w imieniu gubernatora stanu specjalną odezwę Bogdanowi Pukszcie z Polonijnej Izby Gospodarczej.

Warto dodać, że specjalna uroczystość z udziałem gubernatora stanu Illinois Bruce’a Raunera odbyła się w Polsce z dowódcami Gwardii Narodowej służącymi w ramach siłach NATO w Polsce i przedstawicielami polskich władz, które reprezentował Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej i inni dowódcy polskiej armii. Miało to miejsce w czasie wizyty gubernatora w Polsce.

Andrzej Duda, Prezydent RP zaprosił gubernatora Bruce’a Raunera na spotkanie w Pałacu Królewskim.

Ważną rolę we wspólnej służbie w Gwardii Narodowej stanu Illinois odgrywają Major Simon Włodarski i Major Andrew Adamczyk.

W ING służy wielu Amerykanów polskiego pochodzenia.

@ Tekst Andrzej Mikołajczyk; zdjęcia Alina Mikołajczyk

 

COMMENTS