18 września prezydent A. Duda złoży wizytę w USA

18 września prezydent A. Duda złoży wizytę w USA

18 września prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyjmie w Białym Domu prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Poinformował o tym w komunikacie Biały Dom. 
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił podczas konferencji prasowej, że we wrześniu Andrzej Duda złoży dwukrotnie wizytę w USA. Pierwsza będzie oficjalną wizytą o charakterze spotkania dwustronnego. Biały Dom podkreślił, że spotkanie z Donaldem Trumpem odbędzie się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i będzie się wpisywać w jego obchody. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wieczorem 18 września prezydent Andrzej Duda wyda w Waszyngtonie koktajl.
Do USA prezydent Polski uda się z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser – Dudą. Krzysztof Szczerski poinformował, że w programie wizyty przewidziano spotkanie w cztery oczy prezydentów, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, a także wspólną konferencję prasową przywódców.
Tematem rozmów prezydentów Polski i USA – jak mówił Krzysztof Szczerski – mają być kwestie wzmocnienia strategicznego partnerstwa naszych krajów, a także kwestie handlowe, wojskowe, bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz amerykańskich inwestycji w Polsce.
Poza rozmowami w Białym Domu Andrzej Duda odbędzie także spotkania w Senacie. Program przewiduje również spotkanie Pierwszych Dam obu krajów.
Minister Krzysztof Szczerski podkreślał wymowę faktu, że na wrześniowe spotkanie z Donaldem Trumpem Andrzej Duda uda się do USA jako reprezentant szczytu Trójmorza bezpośrednio po jego zakończeniu w Rumunii. 17 września Andrzej Duda poleci do Bukaresztu i tam otworzy Szczyt. W jego obecności zostanie podpisany dokument o założeniu funduszu Trójmorza. Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent w USA będzie reprezentował cały region.
Druga wrześniowa wizyta Andrzeja Dudy w USA przypadnie w tygodniu po spotkaniu z Donaldem Trumpem. Andrzej Duda uda się ponownie do USA, do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Druga wizyta będzie miała zatem charakter wielostronny.
We wrześniowym kalendarzu prezydenta Andrzeja Dudy jest jeszcze jedno wydarzenie polsko-amerykańskie. 6 września w Warszawie Andrzej Duda spotka się z obejmującą funkcję ambasadora USA w Polsce Georgette Mosbacher. Przyjmie od nowej ambasador listy uwierzytelniające. Minister Krzysztof Szczerski tłumaczył, że dzięki zaprzysiężeniu nowej ambasador przed wizytą polskiego prezydenta w USA, nie tylko “zostanie zachowany rytm zgodny z pragmatyką dyplomatyczną”, Georgette Mosbacher będzie mogła także być włączona do delegacji i wziąć udział w przygotowaniach prezydenckiej wizyty.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi & jl/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0