11 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

18 marca spotkanie Polska-Czechy-KE ws. nadzwyczajnych kontroli mięsa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

18 marca odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa z Polski i Czech oraz komisarza do spraw bezpieczeństwa żywności. Rozmowy w Brukseli mają dotyczyć nadzwyczajnych czeskich kontroli mięsa sprowadzanego z naszego kraju. Tak ustalono dziś podczas wizyty w Komisji Europejskiej czeskiego ministra rolnictwa Miroslava Tomana. Komisarz do spraw bezpieczeństwa żywności Vytenis Andrukaitis poinformował, że jutro będzie rozmawiał na ten temat z polskim ministrem rolnictwa.

Czechy wprowadziły nadzwyczajne kontrole mięsa po wykryciu salmonelli w polskiej wołowinie. Komisja uznała później te kontrole za niewspółmierne do zagrożenia, przesadzone i zażądała ich zniesienia, bo wpływają one negatywnie na unijny rynek. Czechy argumentowały, że kontrole są konieczne, bo Polska nie gwarantuje wysokich standardów podczas produkcji mięsa. Dzisiejsze rozmowy w Komisji czeski minister ocenił jako owocne i konstruktywne. Unijny komisarz powiedział po tym spotkaniu, że jest wola do obniżenia napięcia. „Rozmawialiśmy na temat odpowiednich działań, które powinny być podjęte, by rozwiązać problem” – skomentował Vytenis Andrukaitis. Odnosząc się do planowanych rozmów z polskim ministrem rolnictwa komisarz powiedział, że poprosi o wdrożenie możliwie szybko decyzji podjętych w odpowiedzi na prośbę władz w Pradze i zapewnienie wszystkich krajów o gwarancjach wysokich standardów. „Musimy współpracować razem i unikać wątpliwości w unijnym systemie bezpieczeństwa żywności” – dodał komisarz Andrukaitis.
Z nieoficjalnych ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że do czasu rozmów 18 marca Komisja Europejska nie będzie podejmowała żadnych działań. Takie deklaracje złożył na tym spotkaniu unijny komisarz. Wcześniej Komisja groziła władzom w Pradze, że jeśli nie zniosą one nadzwyczajnych, pełnych kontroli polskiego mięsa, wtedy poprosi, by sprawą zajęły się państwa członkowskie i na spotkaniu przedstawicieli do spraw bezpieczeństwa żywności zarządzi głosowanie. Niektórzy unijni urzędnicy mówili w nieoficjalnych rozmowach, że Czechom może też grozić postępowanie o naruszenie europejskiego prawa, jeśli zignorują apele Brukseli.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520