25.7 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

„Wychowanie” przez bicie przechodzi z pokolenia na pokolenie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jedna trzecia Polaków uważa, że bicie dzieci jest metodą wychowawczą. Prawie tyle samo osób nie wie o prawnym zakazie bicia dzieci, choć stosowanie kar cielesnych od 5 lat jest w Polsce zabronione.

Tak wynika z najnowszych badań na temat stosunku Polaków do bicia dzieci, wykonanych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.
Koordynatorka badań, profesor Ewa Jarosz Z Uniwersytetu Śląskiego podkreśla, że akceptacja dla kar cielesnych nieznacznie spada. Jednak nadal ludzie przyznają się do stosowania klapsów, a 10 procent badanych nie ukrywa, że daje dzieciom lanie.
Jak mówi pedagog, dziecko przez całe życie odczuwa skutki takiej postawy opiekunów. Ulegając powtarzającej się przemocy i słysząc wyzwiska, młoda osoba nabywa o sobie negatywne przekonania, ma poczucie niższej wartości.
Profesor Jarosz podkreśla, że to dzieci są obarczane odpowiedzialnością za przemoc w domu, kiedy słyszą od rodziców: „Zobacz, do czego mnie doprowadziłeś” . Takie komunikaty mają skutki na długie lata, w wielu sferach życia już dorosłego człowieka. Przede wszystkim – jak zaznacza pedagog – jest to wzór relacji we własnej rodzinie, poza tym uczy osiągania celów poprzez stosowanie przemocy i wpaja przekonanie o wrogości innych ludzi, poczucie zagrożenia.
Ewa Jarosz podkreśla, że „wychowanie” przez bicie przechodzi z pokolenia na pokolenie, bo osoby stosujące przemoc najczęściej same jej doznawały w dzieciństwie. Pedagog zaznacza jednak, że można starać się to zmienić w stosunku do własnych dzieci. „Przede wszystkim trzeba chcieć się dowiedzieć, czy i jak można postępować inaczej. Jest w Polsce sieć organizacji i instytucji, poradników wskazujących, jak sobie radzić z dzieckiem. Nie jest żadnym wstydem przyznać, że rodzic nie wie, jak postępować w stosunku do własnego dziecka i poszukuje informacji, jak można inaczej” – powiedziała profesor Ewa Jarosz.
Raport na temat stosunku Polaków do bicia dzieci opublikowano w związku rozpoczęciem kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka „Bicie – czas z tym skończyć” .
Informacje o kampanii znajdują się na stronie Rzecznika www.brpd.pl.

IAR/ Bożena Falkowska/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520