21.5 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

100 dni… nieufności: W rządzie są zgrzyty i brak zaufania. „Największa porażka – tempo realizacji obietnic”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

To, że każde ugrupowanie koalicyjne ma swojego przedstawiciela w każdym resorcie, nie oznacza jeszcze, że wszyscy są równo traktowani – czytamy w czwartkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”. „Są zgrzyty, przemilczenia i brak zaufania” – zaznacza dziennik.

Gazeta, publikując wyniki badań, z których wynika, że Polacy za największy sukces po 100 dniach rządu Donalda Tuska uważają odblokowanie pieniędzy z KPO, analizuje jednocześnie obecną koncepcję podziału resortów między koalicjantami.

„Zamiast, jak do tej pory, dzielić ministerstwa między ugrupowania, nowa koalicja wyznaczyła w nich partyjne parytety. Dziesięć ministerstw dostało szefów z KO, cztery – z PSL, trzy – z Nowej Lewicy, a dwa – z Polski 2050. Jednocześnie każdy komitet wyborczy zyskał prawo, by wskazać wiceszefa w każdym resorcie” – przypomniał „DGP”.
W ocenie ekspertki prof. Renaty Mieńkowskiej-Norkiene z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW koncepcja ta „w ostatecznym rozrachunku może się okazać lepsza dla koordynacji prac nad projektami ustaw”. „Dzięki temu, że już na poziomie ministerstw biorą w nich udział przedstawiciele wszystkich ugrupowań, łatwiej jest osiągnąć polityczne porozumienie” – stwierdziła.
Praktyka rządzenia pokazuje jednak, że taki układ nie jest sprawny, ponieważ – jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” – ministrowie są bezradni, jeśli ma do nich trafić ktoś, z kim nie chcą pracować. „Strategią obronną jest marginalizacja” – podkreślono w artykule podając m.in. przykład z Ministerstwa Zdrowia, kierowanego przez Izabelę Leszczynę (KO).
„W resorcie zdrowia zdecydowana większość spraw przypada samej Izabeli Leszczynie (KO). Minister niemal pozbawiła zadań związaną z Polska 2050 Urszulę Demkow po tym, jak skonfliktowały się o wybór konsultanta krajowego ds. psychoterapii” – zauważył dziennik. (PAP)

Sondaż dla „DGP”: największy sukces rządu – KPO; największa porażka – tempo realizacji obietnic

Odblokowanie KPO i polityka zagraniczna to – według opublikowanego w czwartek sondażu przez „Dziennik Gazetę Prawną” – największe sukcesy rządu Donalda Tuska. Największe porażki – tempo realizacji wyborczych obietnic i reakcja na postulaty rolników.
W związku z przypadającymi w piątek 100 dniami rządu Donalda Tuska „DGP” opublikowała sondaż United Surveys, z którego wynika, że ankietowani za sukces uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO – uważa tak 61,3 proc. badanych. Poza sprawą pieniędzy z KPO Polacy najlepiej ocenili prowadzenie polityki zagranicznej – 50,7 proc. uznało je za sukces.
Gorzej oceniane są zmiany w wymiarze sprawiedliwości – 39 proc. badanych uznaje je za sukces, a także w mediach publicznych – 43,7 proc., natomiast najgorzej oceniane jest tempo realizacji przez rząd Donalda Tuska wyborczych obietnic – 28,3 proc. obywateli uznało je za sukces, a 52,2 proc. wskazało, że to porażka. 47 proc. ankietowanych uznało też za porażkę reakcję rządu na postulaty rolników.
„DGP” poprosiło o komentarz w tej sprawie szefa KPRM Jana Grabca. „Będziemy przyspieszać. Wszystkich 100 konkretów jest aktualnych. Czy te zmiany się udadzą w 100 dni, 105, czy 115, dla Polaków jest drugorzędne. Ważne jest, by zmiany zostały wprowadzone i miały pozytywne skutki. Idziemy w dobrą stronę, a tempo zależy od danego momentu i warunków zewnętrznych” – powiedział Grabiec.
Sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM został wykonany między 8 a 10 marca br. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu. (PAP)

 

nno/ mark/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520