Wrocław: Śmierć policjanta antyterrorysty podczas zatrzymania włamywaczy do bankomatu

Wrocław: Śmierć policjanta antyterrorysty podczas zatrzymania włamywaczy do bankomatu

Podczas zatrzymania włamywaczy do bankomatu zginął policjant antyterrorysta, a trzech funkcjonariuszy zostało rannych. Zginął także jeden z przestępców. W nocy policjanci otrzymali informację o próbie włamania do wolnostojącego bankomatu w miejscowości Wisznia Mała pod Wrocławiem. Sprawca po wyłamaniu drzwi kontenera, którym był obudowany bankomat, dostał się do środka i próbował włamać się do urządzenia.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej komendant główny policji Jarosław Szymczyk, tego typu przestępstwa są zazwyczaj popełniane za pomocą materiałów wybuchowych, dlatego na miejsce wysłano dwunastoosobowy oddział antyterrorystów.
Gdy funkcjonariusze podchodzili do bankomatu, zostali ostrzelani z broni automatycznej przez włamywacza. Odpowiedzieli ogniem, zabijając przestępcę na miejscu. W czasie wymiany strzałów zginął też jeden policjant, a trzech zostało rannych. Jarosław Szymczyk poinformował, że zostali trafieni w biodro, dłoń oraz udo. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Policjanci zatrzymali też wspólnika włamywacza, czekającego w samochodzie zaparkowanym w pobliżu oraz powiązaną z nimi trzecią osobę, której nie było na miejscu zdarzenia.
Funkcjonariusz, który zginął, pozostawił żonę oraz dwójkę dzieci w wieku 8 i 12 lat. W policji pracował od 14 lat, a od 8 lat pełnił służbę w Samodzielnym Pododdziale Antyterrorystycznym Policji. Jarosław Szymczyk powiedział, że rodzinie zmarłego policjanta zapewniono opiekę psychologiczną. Wsparcie dla bliskich funkcjonariusza zapewnił także minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.
Przestępca, którzy zginał, miał 42 lata, pochodził z Wielkopolski. Jak poinformował Jarosław Szymczyk, bandyta był notowany przez policję za liczne kradzieże i włamania oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Komendant policji powiedział, że sposób działania przestępców oraz skład grupy wskazuje na to, iż mogła ona dokonać podobnych przestępstw w innych rejonach kraju.
Jak zaznaczył Jarosław Szymczyk, na miejscu trwają oględziny pod nadzorem prokuratora, jest też ustalany szczegółowy przebieg zdarzenia. Sprawdzane są procedury zastosowane podczas policyjnej akcji. Komendant powiedział, że na obecnym etapie dochodzenia działania funkcjonariuszy oceniane są jako „zgodne ze sztuką policyjną i taktyką działań w tego typu sytuacjach”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/TVP Info/mile/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0