Wielka Brytania: Niekontrolowana robotyzacja pogłębi nierówności społeczne. Raport

Wielka Brytania: Niekontrolowana robotyzacja pogłębi nierówności społeczne. Raport

Opublikowany dziś w Londynie raport ostrzega, że niekontrolowana robotyzacja pogłębi nierówności społeczne w Wielkiej Brytanii. Analiza ośrodka badawczego Institute for Public Policy Research przewiduje, że roboty mogą przejąć pracę niemal 14 milionów Brytyjczyków, dokładających do PKB 290 miliardów funtów. Nie demonizuje jednak maszyn, podkreślając, że są sposoby, by na rewolucję technologiczną się przygotować i by miała ona pozytywne skutki.

Według raportu, najbardziej zagrożone sektory to transport i handel, zarówno hurtowy, jak i detaliczny. Tu zniknąć może dwie trzecie dzisiejszych stanowisk. Analiza przestrzega, że automatyzacja powiększy nierówności. Po pierwsze dlatego, że zastępowani będą przede wszystkim robotnicy nisko wykwalifikowani. Z ich perspektywy robotyzacja to utrata stanowiska albo utknięcie w pułapce niskich płac. Drugi powód jest taki, że na przemianach zyska – według autorów – głównie grupa posiadająca już kapitał i korzystająca z pracy ludzi o wysokich kwalifikacjach.
Raport nie przesądza jednak, że maszyny staną się wrogami nisko wykwalifikowanych pracowników. Przeciwnie – podkreśla, że ręce robotów mogą się przyczynić do zwiększenia produktywności kraju, a negatywnym skutkom da się przeciwdziałać. Autorzy zalecają, by rząd już teraz opracował program przekwalifikowywania robotników z zagrożonych sektorów. Powinien też aktywniej działać na rzecz redystrybucji – tak, by więcej ludzi było w posiadaniu kapitału i w ten sposób czerpało ze zbliżających się przemian strukturalnych gospodarki.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/em/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0