W Warszawie rozpoczyna się IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

W Warszawie rozpoczyna się IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

W Warszawie rozpoczyna się (4.11, sobota) czwarty Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach którego wystąpią artyści z Francji, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Polski.
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej, Łazienkach Królewskich, na Zamku Królewskim i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów oraz wystawy. „Chcemy przywrócić Warszawie i Polsce tego wybitnego człowieka, którego dokonania na polu artystycznym, dyplomatycznym czy altruistycznym są mało znane, a któremu wiele zawdzięczamy i którego możemy stawiać sobie za wzór pracy i patriotyzmu” – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Wiesław Dąbrowski.
Dyrektor artystyczny Jan Popis podkreśla, że w tym roku zostaną wykonane wszystkie utwory orkiestrowe Ignacego Jana Paderewskiego – Uwertura koncertowa, Symfonia „Polonia”, Koncert fortepianowy, „Fantazja polska” oraz Suita G-dur na orkiestrę smyczkową, a do dyspozycji są trzy znakomite orkiestry. Podczas festiwalu dwukrotnie wystąpi Polska Orkiestra Radiowa. 6 listopada – w rocznicę urodzin kompozytora w Filharmonii Narodowej zagra „Fantazję polską” na fortepian i orkiestrę Ignacego Jana Paderewskiego, a 11 listopada w Święto Niepodległości i na wielki finał festiwalu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wykona monumentalną trzyczęściową Symfonię h-moll Ignacego Jana Paderewskiego zwaną „Polonią”.
Polskie Radio objęło festiwal patronatem, a radiowa Dwójka jest jego współorganizatorem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0