Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: Wyrażamy zaniepokojenie wolnością słowa w Niemczech w związku z wprowadzeniem nowego prawa

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: Wyrażamy zaniepokojenie wolnością słowa w Niemczech w związku z wprowadzeniem nowego prawa

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich napisało list otwarty, w którym wyraża zaniepokojenie wolnością słowa w Niemczech w związku z wprowadzeniem nowego prawa.

Dziennikarze SDP napisali w liście, że od początku 2018 roku w Niemczech obowiązuje nowe prawo, które ma rzekomo przyczynić się do walki z mową nienawiści. Zgodnie z nim, administratorzy znaczących portali społecznościowych będą musieli płacić wysokie kary, do 50 milionów euro, za brak szybkiej reakcji na wpisy uznane za „hejterskie”. O tym, co jest, a co nie jest przejawem mowy nienawiści oraz o tym, czy dany wpis usunięto odpowiednio szybko, decyduje kilkudziesięcioosobowa grupa urzędników niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości. Dodatkowo niemieckie ministerstwo sprawiedliwości umieściło na swoich stronach internetowych formularz, pozwalający na szybkie zgłoszenie przez użytkowników treści uznawanych na niepoprawne.
„Stanowczo protestujemy przeciwko takim rozwiązaniom. To drastyczna forma naruszenia wolności słowa i ekspresji, niespotykana dotąd w cywilizowanych państwach. Trudno nie dostrzec, że taka forma działania – grupa podległych rządowi urzędników, którzy decydują o tym, które treści są słuszne i mają prawo nakładać wysokie kary – przypomina klasyczną instytucję cenzury represyjnej” – czytamy w liście.
Dziennikarze SDP napisali również, że z najwyższym niepokojem obserwują proces niszczenia wolności debaty publicznej w Niemczech i przyjmowanie rozwiązań typowych dla państw autorytarnych i nieliberalnych. Zaznaczyli, że wolność słowa jest fundamentem i zasadą współczesnej demokracji.
Pod listem podpisali się między innymi: Krzysztof Skowroński, Joanna Hajdasz, Paweł Lisicki, Tomasz Sakiewicz, Michał Karnowski, Bronisław Wildstein, Piotr Semka, Jan Pospieszalski, Wiktor Świetlik, Rafał Ziemkiewicz i Łukasz Warzecha.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dwi/jj

COMMENTS

WORDPRESS: 0