Stanowisko Węgier ws. uruchomienia artykułu 7 wobec Polski jest jednoznaczne

Stanowisko Węgier ws. uruchomienia artykułu 7 wobec Polski jest jednoznaczne

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że Węgry cały czas popierają Polskę w związku z uruchomieniem artykułu 7. unijnego traktatu. Dziś premier Mateusz Morawiecki wraz z polską delegacją odbywa wizytę na Węgrzech.

Konrad Szymański powiedział, że kwestia artykułu 7 i ewentualnych sankcji nie była istotnym punktem w trakcie spotkania z premierem Viktorem Orbanem, bo stanowisko Budapesztu jest znane od kilku miesięcy. Zaznaczył, że Węgry nie mają wątpliwości co do tego, że sprawa sporu pomiędzy Polską a Unią Europejską o reformę wymiaru sprawiedliwości, nie powinna być kontynuowana.
Konrad Szymański powiedział, że Polska będzie zabiegać o poparcie także wśród innych krajów Unii Europejskiej. Podkreślił, że jeżeli Komisja Europejska ma takie życzenie, żeby sprawa stanęła na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych, to Polska będzie rozmawiać z każdym państwem członkowskim UE. Dodał, że każde z nich powinno wyrobić sobie szczegółową opinię o przebiegu polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości.
Po uruchomieniu artykułu 7, na końcu całej procedury istnieje możliwość nałożenia sankcji na Polskę, ale do tego potrzebna jest jednomyślność wszystkich państw członkowskich.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./K. Surówka/dwi/kj

COMMENTS

WORDPRESS: 0