Niemcy: Nie będzie lekcji islamu w szkołach publicznych

Niemcy: Nie będzie lekcji islamu w szkołach publicznych

Wyższy sąd administracyjny w Muenster wydał wyrok, w którym stwierdza, że zarówno Centralna Rada Muzułmanów w Niemczech, jak i Rada Islamu w Niemczech nie są wspólnotami religijnymi w rozumieniu konstytucji. Nie mają więc prawa domagać się wprowadzenia nauczania islamu w szkołach publicznych.

W 2012 roku w Nadrenii Północnej-Westfalii wprowadzono w szkołach na okres próbny przedmiot „nauczanie o islamie”. Ten pilotażowy projekt miał się skończyć w 2019 roku. Dwie największe organizacje muzułmańskie w Niemczech – Centralna Rada Muzułmanów i Rada Islamu – zaskarżyły tymczasowość i formę projektu, domagając się wprowadzenia w szkołach publicznych nauki religii muzułmańskiej na tych samych zasadach, jak lekcje innych religii. Dziś Sąd Administracyjny orzekł, że skarżący nie są wspólnotami religijnymi i nie mają prawa składać takich wniosków. Ponadto sędziowie uznali, że obydwie organizacje nie mają wystarczającej władzy dydaktycznej wobec swoich stowarzyszeń członkowskich, aby mieć wpływ na kształt programu nauczania.
Wyrok wydany przez Sąd Administracyjny w Muenster jest ostateczny i nie przysługuje od niego odwołanie. Większość mediów w pierwszych reakcjach chwali wydany wyrok.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/em/Siekaj

COMMENTS

WORDPRESS: 0